تهران- ایرنا- شورای اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای ۲۶ فرد و یک نهاد روسی را تحریم کرده است.


به گزارش ایرنا، شبکه خبری “روسیا الیوم” ساعات اولیه بامداد سه شنبه به وقت تهران اعلام کرد؛ این تصمیم به دنبال حمله نظامی روسیه به اوکراین گرفته شده است.


به نوشته این شبکه خبری، روزنامه رسمی اتحادیه اروپا با درج اسامی این افراد، اعلام کرده است که شورای اروپا با توجه به حساسیت شرایط، تصمیم گرفت که ۲۶ فرد و یک نهاد را به فهرست افراد و سازمان‌های تحریم شده روسی بیفزاید.


از مهم‌ترین این شخصیت‌ها می‌توان به دیمتری پسکوف سخنگوی رسمی ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، رییس اجرایی شرکت “روس نفت”، معاون نخست وزیر، وزیر حمل و نقل، وزیر مسکن و توسعه اجتماعی، معاون اول رییس مجلس فدرال، جانشین فرمانده ناوگان دریای سیاه، جانشین فرمانده منطقه جنوبی، فرمانده مشترک ارتش هشتم منطقه نظامی جنوبی روسیه و… اشاره کرد.


پیش از آن نیز اتحادیه اروپا ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور را تحریم کرده بود.


جوسپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی پس از نشست روز جمعه شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفته بود که پوتین و لاوروف را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.


ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دوشنبه (۲۱ فوریه/۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.


پوتین بامداد پنجشنبه (۲۴ فوریه/۵ اسفند ماه) در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.


جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در واکنش به اقدام پوتین با انتشار بیانیه‌ای گفت: جهان روسیه را مسئول خواهد دانست. پوتین یک جنگ از پیش برنامه ریزی شده را انتخاب کرده است که تلفات فاجعه بار و رنج انسانی را به همراه خواهد داشت.