تهران – ایرنا – تلویزیون تئاتر ایران در قالب امکانی جدید، بخش مربوط به اسناد چهل دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را به شکل نمایشگاه مجازی در اختیار علاقه‌مندان و پژوهشگران جوزه هنرهای نمایشی قرار داد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، در بخش پژوهش چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، جایگاه و اهمیت «جشنواره» موضوع پژوهش قرار گرفت و تلاش شد با برپایی نمایشگاه اسناد چهل دوره جشنواره تئاتر فجر در دو بخش نمایشگاه حقیقی و نمایشگاه مجازی، داده‌های بصری این رویداد طی مرور ادوار مختلف جمع آوری شد تا زمینه‌های اولیه برای امکان مطالعه، مستندسازی تاریخچه و نیز تعریف ماهیت و کارکرد آن فراهم آورده شود.


نمایشگاه فیزیکی اسناد چهل دوره جشنواره تئاتر فجر از ۱۵ تا ۱۹ بهمن سال ۱۴۰۰ در گالری نامی خانه هنرمندان ایران برگزار شد که طی آن ۴۰ تابلو به نمایندگی هر دوره از این جشنواره بر دیوار نصب شد.


در این تابلوها به دلیل محدودیت ارائه اسناد به صورت فیزیکی، تلاش شد بیشتر به رویدادهای خاطره‌انگیز و آنهایی که در جریان برگزاری هر دوره از جشنواره غالبا در مقابل جریان اجرای نمایش‌ها به حاشیه رانده می‌شوند توجه شود. فایل پی دی اف این تابلوها در سایت جشنواره تئاتر فجر در بخش نمایشگاه اسناد چهل دوره جشنواره، قابل دسترسی است.


ارائه اسناد چهل دوره جشنواره تئاتر فجر در تلویزیون تئاتر ایران


حال بیش از ۳۰۰۰ سند اعم از پوسترهای ادوار مختلف جشنواره‌، جدول برنامه‌های جشنواره، عکس‌ و پوستر برخی نمایش‌های دوره‌های مختلف، تصویر بریده جراید و نیز عکس رویدادهای مربوط به جشنواره نظیر؛ افتتاحیه‌ها، اختتامیه‌ها، نشست‌ها، سمینارها، کارگاه‌های آموزشی و… در تلویزیون تئاتر ایران به تفکیک هر دوره از جشنواره، آرشیو و در معرض دید عمومی قرار گرفته است. 


در حال حاضر اسناد دوره‌های یکم تا بیستم جشنواره در تلویزیون تئاتر ایران به آدرس Tv.theater.ir در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد و اسناد دوره‌های بیست‌ویکم تاسی‌ونهم نیز در روزهای آتی در دسترس قرار خواهد گرفت. علاقمندان به تماشای این آثار می‌توانند به تلویزیون تئاتر ایران مراجعه کنند.


چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه برای نخستین بار در طول حیاتش، افتتاحیه خود را روز ۱۵ بهمن ماه در یزد پشت سر گذاشت.


جشنواره چهلم با میزبانی از ۱۰۹ گروه نمایشی از سراسر کشور و هفت کشور مهمان (تاجیکستان به عنوان مهمان ویژه جشنواره) تا ۲۶ بهمن ماه در ۱۰ بخش (۶ بخش اجرایی و چهار بخش نمایشگاهی و اسنادی) برگزار خواهد شد.