تهران – ایرنا – رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از اراضی شمال کشور به دلیل زهکشی نشدن زیر کشت نرفته‌اند در حالی که این سه استان می‌توانند نیاز ما به دانه‌های روغنی را برطرف کنند.


به گزارش حوزه پارلمانی ایرنا، محمدجواد عسکری در گفت‌وگویی در تشریح نشست امروز – شنبه – کمیسیون متبوع خود در خصوص بررسی موضوع دانه‌های روغنی، گفت: معادل کل هزینه آموزشگاه‌های عالی کشور صرف واردات روغن می‌شود در حالی که می‌توانیم در راستای کاهش میزان وابستگی‌ها و نیاز به واردات گام برداریم.


عسکری ادامه داد: نشست مشترکی بین معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی، کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس به منظور بررسی موضوعات در حوزه دانه‌های روغنی برگزار می‌شود.


نماینده مردم داراب با بیان اینکه معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی باید گزارش‌های عملکرد سه ماهه خود را به کمیته تولیدات گیاهی کمیسیون ارائه و رئیس این کمیته در جلسات معاونت زراعت حاضر شود، تصریح کرد: باید در زمینه توسعه کشت دانه‌های روغنی امکانات تشویقی مدنظر قرار بگیرد در حال حاضر در زمینه تولید دانه‌های روغنی تضعیف شده‌ایم.


وی با تاکید بر اینکه در نخستین نشست شورای قیمت گذاری باید قیمت دانه‌های روغنی از جمله کلزا متناسب با هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت تعیین شود، عنوان کرد: از طریق کمیسیون نیز مکاتباتی را با رئیس جمهور انجام می‌دهیم.


عسکری با اشاره به اینکه بسیاری از اراضی شمال کشور به دلیل زهکشی نشدن زیر کشت نرفته‌اند در حالی که این سه استان می‌توانند نیاز ما به دانه‌های روغنی را برطرف کنند، افزود: باید در حوزه کشت کلزا به سمت مکانیزاسیون متناسب با اقلیم کشور گام برداریم زیرا این محصول ریزش شدیدی پس از خشک شدن دارد و پس از ریزش نیز قابل استفاده نیست.


نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: یکی دیگر از اقدامات مهمی که باید در زمینه توسعه کشت دانه‌های روغنی به آن توجه کنیم ترویج است، باید استان‌هایی که اقلیم متناسبی با کشت دانه‌های روغنی دارند شناسایی و مروجین را در آنها فعال کنیم.


وی با تاکید بر اینکه تمامی دولت‌ها مدعی اجرای اصلاح الگوی کشت در کشور بوده‌اند اما پس از روی کار آمدن در راستای آن اقدامی نکرده‌اند، عنوان کرد: معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی باید در راستای اجرایی کردن اصلاح الگوی کشت در کشور اقدامات لازم را آغاز کند.


رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، گفت: در زمینه بذر هیبرید دانه‌های روغنی نیز باید به ظرفیت داخلی توجه کنیم تا فضا برای تعداد محدودی از افراد سودجو فراهم نشود.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40