تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه از جدیت ایران برای رسیدن به توافق پایدار سخن گفت و تأکید کرد: اگر آمریکا واقع‌بینانه عمل کند و متن موجود را نیرومندسازی کنیم، رسیدن به توافق دور از دسترس نخواهد بود.


به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری با سرگئی لاوروف همتای روس خود در ساختمان وزارتخانه روسیه با قدردانی از حسن استقبال وزیر خارجه روسیه اظهار کرد: در جریان گفت‌وگوها قبل از هر چیز حامل پیام یکی از رهبران اروپایی در موضوع اوکراین بودم.


وزیر امور خارجه عنوان کرد: ایده‌هایی برای پایان جنگ اوکراین مطرح است و ما در مسئله اوکراین درخصوص مسائل انسانی هم صحبت کردیم.


به‌دنبال توافقنامه‌ای برای ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اوراسیا هستیم


سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز در این نشست اظهار کرد: در حال کار بر روی سند همکاری بلندمدت با ایران در زمینه اقتصادی هستیم. روابط ما با جمهوری اسلامی ایران به سطح راهبردی حرکت می‌کند و امکان دارد نقشه راه اقتصادی ترسیم کنیم.


وی خاطرنشان کرد: هم اکنون کار بر روی توافقنامه‌ای به منظور ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا انجام می‌شود.


وزیر خارجه روسیه در ادامه با اشاره به مذاکرات رفع تحریم‌ها میان ایران و 1+4 افزود: ما از احیای توافق هسته‌ای ایران و لغو همه تحریم‌های تحمیل شده علیه تهران حمایت می‌کنیم. مواضع ما در ارتباط با بسیاری از مسائل با ایران منطبق است.


حامل پیام یکی از رهبران اروپایی در موضوع اوکراین هستم


حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی هم در نشست خبری مشترک با همتای روس خود گفت: تشکر می‌کنم از حسن استقبال وزیر خارجه روسیه. ما در جریان گفتگوها قبل از هر چیز حامل پیام یکی از رهبران اروپایی در موضوع اوکراین بودم و ایده‌هایی برای پایان جنگ اوکراین مطرح است. ما در مسئله اوکراین در خصوص مسائل انسانی هم صحبت کردیم.


وزیر خارجه کشورمان افزود: در مناسبات دوجانبه درباره مباحث مهمی از جمله، مباحث تجاری، اقتصادی، ترانزیت، شیلات، مسائل دفاعی و امنیتی گفت وگو کردیم. خرسندیم که روابط دو کشور در جهت درست خود قرار دارد و ما به توسعه همکاری اقتصادی با استفاده از ظرفیت‌های موجود مصمم هستیم. ما معتقد هستیم که دو کشور از ظرفیت‌های فراوانی برای گسترش مناسبات برخوردار هستند و در آینده نزدیک سند همکاری دو کشور پس از بررسی در مجالس، اجرا خواهد شد.


امیرعبداللهیان درباره مسائل منطقه از جمله بحث افغانستان عنوان کرد: درخصوص افغانستان ما بر تشکیل دولت فراگیر برگرفته از همه گروه‌های این کشور تاکید داریم.


وی ادامه داد: در مسئله سوریه گفت‌وگوی مبسوطی را داشتیم. ما در فرمت آستانه در کمک به برون رفت سوریه از وضعیت کنونی مصمم هستیم.


وزیر امور خارجه درخصوص مسأله یمن بیان کرد: در مسئله یمن تأکید ما بر پایدار ماندن آتش بس و بازگشت صلح و ثبات به این کشور و رفع کامل محاصره یمن است و گفت‌وگوها درباره این کشور باید بر مبنای یمنی – یمنی برگزار شود.


امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: ما درباره تداوم حمایت از عراق و کمک به تقویت ثبات این کشور اتفاق نظر داریم و از بازگشت ثبات و امنیت به این کشور بسیار خوشحال هستیم و نقش رهبران و مراجع در صلح و ثبات مهم بوده است.


امیرعبداللهیان تصریح کرد: درباره لغو تحریم‌ها ما آخرین متن طرف آمریکایی را دریافت کردیم و همکاران من با دقت و سرعت لازم در حال بررسی دقیق پیشنهادات طرف آمریکایی هستند. ما در مورد تضمین نیازمند متنی قویتر هستیم و باید ضمانت‌های قویتر در این موضوع داشته باشیم.


وی ادامه داد: ما بر رسیدن به توافق پایدار جدی هستیم، یکی از موضوعاتی که در تبادل پیام‌های شفاهی ما با طرف‌های مذاکره کننده مورد توجه قرار گرفته ولی باید در متن هم آن را نیرومندسازی کنیم این است که اولا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از رفتار سیاسی خود فاصله بگیرد و صرفا بر تکیلف و وظیفه فنی خود متمرکز شود. ثانیا برای ایران قابل قبول نیست که پس از بازگشت همه طرف‌ها به برجام مجددا شاهد برخی از دیدگاه‌های سیاسی و اتهامات بی‌اساس آژانس باشیم.


رسیدن به توافق دور از دسترس نیست


وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران به مسائل پادمانی آژانس هم توجه دارد، متذکر شد: اگر آمریکا واقع‌بینانه عمل کند و متن موجود را نیرومندسازی کنیم، رسیدن به توافق دور از دسترس نخواهد بود.


وی با قدردانی از نقش مسکو در حمایت از مواضع منطقی ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: به محض اینکه بررسی‌های خود را نهایی کنیم از طریق هماهنگ کننده اروپایی پاسخ خود را اعلام خواهیم کرد. مذاکره‌کنندگان ارشد ما ماه‌ها در وین گفت‌وگو کردند و هدف ما رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار است و امیدوارم با واقع‌بینی طرف آمریکایی به توافق دست پیدا کنیم.


امیرعبداللهیان با بیان اینکه ایران از موقعیت ژئوپولتیکی ممتازی برخوردار است، افزود: ما تقویت مسیرهای ترانزیتی از جمله شمال – جنوب را عامل مهم در کمک به توسعه منطقه و کمک به تأمین امنیت زنجیره غذایی می‌دانیم و امیدواریم تمام مسیرهای سه‌گانه فعال شود.


وزیر امور خارجه عنوان کرد: در موضوع کُریدور غربی نیز آماده عملیاتی کردن کریدور رشت – آستاراخان هستیم؛ این کُریدور مورد توافق ایران و روسیه قرار گرفته و احداث فاز اول این طرح در دستور کار قرار دارد.