سازمان ملل از تصمیم فرانسه برای ممنوعیت پوشیدن تن‌پوش و چادر عربی در مدارس ابتدایی و متوسطه انتقاد کرد.


به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبری عربی ۲۱، مارتا هرتادو، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل در اظهاراتی مطبوعاتی این موضوع را مطرح کرد.


گابریل آتال، وزیر آموزش و پرورش فرانسه در اظهاراتی به تلویزیون محلی “TF۱” گفت که دیگر کسی مجاز به پوشیدن عبا در کلاس‌های مدرسه نخواهد بود.


هرتادو گفت، استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر بر این امر تصریح دارد که محدودیت‌های مظاهر دینی یا اعتقادی از جمله انتخاب لباس، تنها باید در شرایط بسیار محدودی از جمله موارد مربوط به ایمنی، نظم، سلامت یا اخلاق عمومی إعمال شود.


وی افزود، دفتر حقوق بشر سازمان ملل از اعلامیه فرانسه مبنی بر ممنوعیت پوشیدن عبا در مدارس آگاه است اما به دلیل شفاف نبودن طرح اعلام شده یا نحوه اجرای آن، در حال حاضر نمی‌تواند با جزئیات اظهارنظر کند.


سخنگوی سازمان ملل گفت، دستیابی به برابری جنسیتی مستلزم این است که موانعی که زنان و دختران را از انتخاب آزاد منع می‌کند، شناسایی شود و محیطی ایجاد شود که از تصمیمات آنها از جمله انتخاب لباس حمایت کند.


هفته گذشته، وزارت آموزش و پرورش فرانسه بیانیه‌ای را پیرامون گزارشی درباره افزایش نقض سکولاریسم در مدارس منتشر کرد.


در متن این بیانیه آمده است که در سال‌های اخیر نقض سکولاریسم ۱۵۰ درصد افزایش یافته است و دانش‌آموزان دختر و پسر از لباس‌هایی شبیه عبا استفاده می‌کنند.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیم دستگاه تصفیه آب
بیشتر بخوانیمروش‌های انتخاب و خرید نهال‌های سالم برای باغبانی