رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت که کاهش نرخ ارز روی قیمت لوازم خانگی قاچاق اثر داشته، اما در مورد کالاهای داخلی، با توجه به زمان بر بودن تخصیص و تامین ارز، کاهش نرخ ارز باید چند ماهه باشد تا روی قیمت‌ها اثر بگذارد.


اکبر پازوکی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه معمولاً تامین ارز تولید کنندگان حدود دو ماه طول می‌کشد، اظهار کرد: بنابراین کاهش یا تعدیل نرخ ارز باید حداقل چند ماه طول بکشد تا تاثیر خود را بر بازار لوازم خانگی نشان دهد. اما این موضوع روی قیمت کالای قاچاق (با توجه به ممنوعیت واردات، عمده کالاهای خارجی موجود در بازار قاچاق هستند) اثر داشته است.


وی افزود: پیش‌تر هم به این نکته اشاره کرده بودیم که اگر قیمت ارز حداقل شش ماه ثابت بماند، می‌توانیم از تولیدکننده بخواهیم قیمت خود را ثابت نگه دارد.


رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه بازار لوازم خانگی همچنان در رکود است و تغییرات نرخ ارز هم تاثیری بر آن نداشته است، تصریح کرد: شرکت‌ها از سال گذشته از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درخواست افزایش قیمت کرده‌اند، اما هنوز در سامانه ۱۲۴ قیمت‌ها تغییر نکرده که یعنی مجوزی صادر نشده است.


وی با بیان اینکه واحدهای صنفی زمانی می‌توانند افزایش قیمت را قبول کنند که با مجوز باشد، در سامانه ۱۲۴ اعلام شده باشد و لیست سه ستونه قیمت‌ها برای فروشندگان مشخص باشد، گفت: در مجموع تغییر قیمت‌ها به فروشندگان ربطی ندارد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز