تهران – ایرنا – رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با وزیر نیرو بر ضرورت تدوین سند حکمرانی آب و مدیریت منابع آبی کشور تاکید کرد و گفت: با استفاده از ظرفیت‌های موجود برای رفع تنش آبی در روستاها و سایرمناطق گرفتار بحران به صورت ضربتی و کوتاه مدت اقدام شود.


به گزارش حوزه پارلمانی ایرنا از اداره کل اخبار و رسانه‌های گروهی مجلس، محمدباقر قالیباف در دیدار با علی اکبر محرابیان با بیان این که بحران آب و مدیریت منابع آبی یکی از مشکلات اساسی کشور است که باید در برنامه هفتم توسعه توجه شود، گفت: لازم است با همکاری دستگاه‌های مسئول، سند حکمرانی آب تدوین شده و مبنای عملکرد بخش های مختلف در این باره شود.


رییس مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس آمادگی دارد، در قوانین مختلف و نیز برنامه هفتم توسعه به وزارت نیرو کمک کند تا تصمیمات اصولی درباره کاهش اشکالات در مدیریت منابع آبی گرفته شود، همچنین کمیسیون‌های تخصصی مجلس آماده‌اند در فرآیند تدوین یک سند برای چگونگی حکمرانی در موضوع آب به دولت کمک کنند.


وی با بیان اینکه برای حل بحران کنونی و پیش رو آب باید سه اقدام اساسی انجام داد، گفت: نخست اینکه با استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده و قرارگاه‌های جهادی به صورت ضربتی مشکل آب روستاها و مناطقی که دچار تنش آبی شده‌اند حل شود، همچنین لازم است به پروژه‌های منتخب این حوزه توسط وزارت نیرو نیز توجه ویژه شود تا در زمان مقرر به بهره برداری برسد و مردم از منافع آن بهره‌مند شوند. سوم اینکه باید حتما سند حکمرانی آب را در یک زمان منطقی تدوین، نهایی و برای اجرای آن برنامه ریزی و اقدام شود.


محرابیان: تداوم هماهنگی‌ها میان دولت و مجلس مانع پراکنده‌کاری می‌شود


در این نشست علی اکبر محرابیان وزیر نیرو گفت: در مسئله آب و نحوه اعمال حاکمیت و مدیریت منابع آب و اتمام طرح‌های نیمه تمام باید به ظرفیت خیرین توجه شود تا مشکلات حوزه آب برطرف شود.


وزیر نیرو افزود: وزارت نیرو برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام آبی، ۳۵۲ طرح را در کشور انتخاب کرده و میزان بودجه مورد نیاز این پروژه‌ها نیز برآورد شده است.


وی همچنین در این جلسه گزارشی از اقدامات این وزارتخانه جهت مدیریت منابع تولید برق و مدیریت مصرف آن ارائه و تاکید کرد که در دولت سیزدهم از نخستین روزها، برنامه ریزی برای افزایش تولید و مدیریت مصرف انجام شده است تا مردم آرامش بیشتری داشته باشند.


وزیر نیرو ضمن قدردانی از مجلس برای نگاه ویژه به حوزه تامین نیازهای صنایع آب و برق در بودجه ۱۴۰۱، خاطرنشان کرد: تداوم هماهنگی‌ها میان دولت و مجلس می‌تواند مانع پراکنده کاری شده و گامی برای تخصیص اعتبارات بودجه سنواتی باشد.آی‌پی شما:


مرورگر شما:


آخرین بروزرسانی سایت: 1401-03-03 12:40