تهران – ایرنا – امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز جمعه پس از پیروزی در انتخابات اخیر، ترکیب دولت جدید خود را به ریاست الیزابت بورن، نخستین نخست وزیر زن این کشور در ۳۰ سال گذشته، معرفی کرد.


به گزارش ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ کاترین کولونا دیپلمات پرسابقه و سفیر اخیر فرانسه در انگلیس، هم زمان با تلاش‌های بین‌المللی پاریس برای حمایت از اوکراین، سمت وزارت امور خارجه را در اختیار گرفت.


جرالد دارمانین، برونو لومیر و اریک دوپوند مورتی وزیران ارشد دولت قبل در حوزه‌های کشور، اقتصاد و دادگستری، پس از تجدیدنظر گسترده، در دولت دومین دوره ریاست جمهوری مکرون باقی مانده‌اند.


اولویت دولت بورن که روز دوشنبه معرفی شد، تلاش برای حفظ اکثریت پارلمانی حزب مکرون است، زیرا به وی برای اجرای طرح‌های سیاسی که در آخرین ماه کارزار ریاست جمهوری اعلام کرده، نیازمند است. با توجه به برگزاری ۲ دور انتخابات پارلمانی فرانسه برای تعیین شمار کرسی‌های احزاب در مجمع ملی در ژوئن، هر دو جناح چپ و راست افراطی برای کاستن از اکثریت حزب مرکزگرا و میانه روی مکرون تلاش خواهند کرد.


 نام اعضای دولت تازه فرانسه بر اساس سنت، توسط دستیار مکرون در دفتر ریاست جمهوری، روی پله‌های کاخ الیزه اعلام شد.


ژان کاستکس نخست وزیر فرانسه عصر دوشنبه درخواست کناره گیری خود را به مکرون تسلیم کرد و او که بایستی نشان می‌داد خواسته‌های رای دهندگان را شنیده و به دنبال نخست وزیر با سابقه و با به کارگیری سیاست‌های سبز و اجتماعی بوده، با پذیرش این استعفا، الیزابت بورن وزیر کار دولت پیشین خود را به عنوان جایگزین او برگزید.


بورن قبل از پیوستن به دولت مکرون با بسیاری از وزرای حزب سوسیالیست همکاری می‌کرد و در سال ۲۰۱۹ به مدت کوتاهی به عنوان وزیر محیط زیست فرانسه خدمت کرد و توانست سیاست‌های گسترش استفاده از دوچرخه‌ در فرانسه را پیش ببرد. او سپس مسئولیت وزارت کار را بر عهده گرفت و در دوره فعالیت وی به عنوان وزیر کار فرانسه، بیکاری به پایین‌ترین سطح خود در ۱۵ سال گذشته و بیکاری جوانان به پایین‌ترین سطح خود در ۴۰ سال گذشته رسید.  


به گزارش ایرنا، پیش از این نتایح نظرسنجی موسسه Ifop نشان می‌دهد که ۴۹ درصد فرانسوی‌ها خواهان انتخاب نخست وزیر جدید فرانسه از میان احزاب چپ این کشور هستند.  


انتخاب چهره‌ای که با توجه به پیروزی نه چندان درخشان مکرون در این انتخابات و قوت گرفتن احزاب چپ به رهبری ژان لوک ملانشون از حزب “فرانسه تسلیم ناپذیر” از یک طرف و افزایش محبوبیت مارین لو پِن از حزب راست افراطی “مجمع ملی” از طرف دیگر، احتمال کسب نکردن اکثریت کرسی‌های پارلمان جدید فرانسه توسط حزب رئیس جمهور جوان این کشور را افزایش داده است.  آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40