تهران – ایرنا – معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در دیدار با رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس مجارستان تاکید کرد که تلاش تهران و بوداپست تغییر درگیری مسلحانه در اروپا به میز گفت‌وگو است.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، علی باقری که در راس هیاتی به مجارستان سفر کرده است، در محل پارلمان این کشور با ژولت نمت رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس مجارستان دیدار و گفت‌وگو کرد.


معاون وزیر امور خارجه، وقوع جنگ در اروپا را نه‌تنها عامل تشدید تنش در میان کشورهای اروپایی توصیف کرد، بلکه آن را عامل تهدید امنیت انرژی و امنیت غذایی جهانی خواند و تصریح کرد: با توجه به همسویی ایران و مجارستان در مخالفت با جنگ و با لحاظ این که ایران همسایه روسیه و مجارستان همسایه اوکراین است، باید تلاش کرد تا روند جاری در اروپا از “نزاع و درگیری مسلحانه” به “میز گفت و گو” تغییر مسیر دهد.


معاون وزیر امور خارجه، حضور هیات ایرانی در پارلمان مجارستان را بیانگر اهتمام ویژه کشورمان به روابط پارلمانی بیان کرده و نقش پارلمان‌ها در توسعه و تحکیم روابط دوجانبه را مهم دانست.


رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس مجارستان نیز ضمن ابراز امیدواری برای تبادل هیات‌های پارلمانی میان دو کشور تصریح کرد نقش تعیین کننده ایران در ثبات و امنیت منطقه‌ای انکارناپذیر است و به همین جهت مجارستان به تحکیم روابط با ایران اهمیت ویژه‌ای می‌دهد.