در ماه‌های پایانی دولت گذشته نرخ تورم نقطه‌ به نقطه به بالاترین حد خود در ماه‌ها و شاید سال‌های قبل رسید، اما به تدریخ با کنترل رشد نقدینگی، دولت توانست روند افزایشی این شاخص کلان اقتصادی را مهار کند.


به گزارش ایسنا، مسئولان دولت بارها در طول ماه‌ها و سال‌های اخیر از تورم ۶۰ درصدی و مهار آن صحبت کرده بودند در حالی که برخی به دنبال آن بودند تا صحت این نرخ را زیر سوال ببرند، اما آمارها گویای مسئله دیگری است.


در این میان برخی کانال‌ها و سایت‌های خبری با مقایسه صحبت‌های رئیس‌جمهور در مراسم تنفیذ و نشست خبری اخیر درباره آمار تورم، مدعی تناقض آماری در این زمینه شده‌اند. اما نگاهی به جداول آماری بانک مرکزی در این زمینه نشان می‌دهد که تورم در نقطه تحویل دولت قریب ۶۰ درصد بوده است.


اعداد و ارقام منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه در سال ۱۴۰۰ روند رو رشدی داشته و از ۵۰.۳ درصد در فروردین ماه به ۵۲.۸ درصد در اردیبهشت و ۵۵.۲ درصد در خرداد ماه رسید.


نهایتا نرخ تورم ماهانه این روند را ادامه داد تا اینکه در شهریور ماه این نرخ به ۵۹.۳ درصد رسید. این عدد بالاترین نرخ در طول ماه‌ها و سال‌های اخیر است.تورم ۶۰ درصدی چگونه مهار شد؟اما بعد از شهریور ماه ۱۴۰۰ نرخ تورم ماهانه روند کاهشی داشت به گونه‌ای که نرخ تورم سالانه به ۴۶.۲ درصد رسید.   همچنین در سال گذشته نیز نرخ تورم ماهانه حتی به ۵۰ درصد نزدیک هم نشد.تورم ۶۰ درصدی چگونه مهار شد؟


منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیمبازسازی پوست
بیشتر بخوانیمآیا لیزر موهای زائد خوبه؟ همه چیز در مورد آن