نیویورک- ایرنا- انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: رویکرد ملی ما توسعه و ارتقاء جایگاه و پیشرفت بانوان در تمام ابعاد حیات فردی و جمعی است.


 به گزارش ایرنا، متن کامل سخنرانی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در نشست گفتگوهای تعاملی اجلاس شصت و ششمین کمیسیون مقام زن با موضوع “توانمندسازی اقتصادی زنان در دنیای متغییر کار” به شرح زیر است:


عالیجنابان، خانم‌ها و آقایان؛


در ابتدا بابت فرصتی که در اختیار بنده گذاشته شده سپاسگزارم و از اینکه امکانی برای هم‌فکری و تلاش در راستای ارتقاء توانمند سازی اقتصادی زنان در جهان متغیر کنونی فراهم شده است بسیار خرسندم.


توانمندسازی اقتصادی زنان، نیازمند برخورداری از دانش پایه و تخصصی، تقویت بخش خصوصی، عزمی راسخ و اقدامی برنامه‌ریزی شده، منظم و پایدار است که مسلماً نیازمند پشتوانه قانونی می‌باشد. در این راستا در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، بر رفع تبعیض ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه شهروندان ازجمله زنان و نیز بر بهره‌مندسازی تمامی شهروندان (اعم از زنان و مردان) از بیمه تأمین اجتماعی برای ایام بیکاری، بازنشستگی، سالمندی و ازکارافتادگی تأکید شده است. به علاوه قانون اساسی ما بر تأمین شرایط و امکانات کار برای همه‌ی زنان و مردان، به منظور رسیدن به اشتغال کامل و قرار دادن وسایل کار در اختیار همه‌ کسانی که قادر به کارند، ولی وسایل کار ندارند، تصریح دارد و در قانون کار، قانون تأمین اجتماعی، منشور حقوق شهروندی و قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی نیز از حقوق زنان در محیط کار حفاظت شده است.


با عنایت به قوانین حامی اشتغال در جمهوری اسلامی ایران، جذب قضات زن، تصدی احزاب، مدیریت استارتاپها، شتاب دهنده‌ها، گروههای تسهیلگر، مدیریت هزاران شرکت‌ در زمینه‌های مختلف کشاورزی، صنایع، معماری، دارویی و نظایر آن، عضویت در اتاق بازرگانی و مدیر عاملی شرکتهای دانش‌بنیان همگی توسط زنان افزایش چشمگیری داشته است. در حال حاضر میزان زنان شاغل در دولت از ۳۴ درصد در سال ۱۳۸۸ به بیش از ۴۱ در سال ۱۴۰۰ افزایش داشته است و در راستای حمایت از مشاغل غیردولتی تنها در سال ۲۰۲۱ حدود ۶۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی به مشاغل خانگی پرداخت شده است.


همچنین سیاست‌ها و قوانین حامی آموزش در جمهوری اسلامی ایران طی چهل سال گذشته منجر به کاهش شکاف جنسیتی در نرخ باسوادی زنان، ریشه کنی بی سوادی زنان و دختران با نسبت ۹۹ درصد، محو کامل شکاف جنسیتی در امر آموزش در کشور در سطوح ابتدائی و متوسطه گردیده است. شایان ذکر است که فاصله میان بانوان و مردان در امر آموزش به ۸، درصد کاهش یافته است.


در آموزش عالی، ۵۶درصد از دانشجویان دانشگاه‌های کشور را زنان تشکیل می‌دهند و نسبت زنان عضو هیئت علمی در دانشگاه‌ها حدود۳۴ درصد است.


به‌علاوه وضعیت شکاف جنسیتی از لحاظ دسترسی به فناوری بین زنان و مردان در سال‌های اخیر بیش از چهاردرصد بهبود یافته است. اکنون از مجموع کاربران فناوری در سطح دسترسی۵۲درصد، مردان و ۴۸درصد بانوان هستند.


بانوان ۲۳درصد توسعه‌دهندگان برنامه‌های نرم افزاری تلفن همراه را تشکیل می‌دهند و بخش عمده موتور محرکه‌ی تحول دیجیتال یعنی خلاقیت متعلق به بانوان است که ۵۰درصد در رشد تحول دیجیتال نقش دارند.


امروزه ۴۵درصد از کل استفاده کنندگان از تلفن همراه و ۴۸ درصد از کل استفاده کنندگان از رایانه و۴۸ درصد از کل استفاده کنندگان از اینترنت را زنان تشکیل میدهند.


در حوزه تحولات دیجیتال، جمهوری اسلامی ایران توانسته است با توسعه زیرساختهای فناوری و تقویت و ایمن سازی بستر فعالیت زنان در فضای مجازی به اشکال گوناگون نظیر حمایت از مشاغل دیجیتال خانگی، تخصیص بودجه به منظور آموزش بانوان برای ورود به بازارهای مجازی، اجرای ” طرحهای ملی “توسعه اشتغال خانگی”،  و ” توانمند سازی اقتصادی زنان” ، و «تدوین نقشه ملی و بسته سیاستی اولویت‌های بخش ICT برای زنان» فعالیت اقتصادی و آگاهی بانوان در فضای مجازی را بخشد.


خانم‌ها و آقایان؛


رویکرد ملی ما توسعه و ارتقاء جایگاه و پیشرفت بانوان در تمام ابعاد حیات فردی و جمعی است. لکن تروریسم اقتصادی و تحریم‌های یکجانبه، غیر قانونی و قهر آمیز تحمیل شده، حیات، سلامت، وضعیت معیشت و پیشرفت مردم کشورم را تهدید نموده و به مخاطره کشانده است.


زنان در این میان بیش از سایرین آسیب دیده اند و بسیاری از سرمایه‌ گذاری های اقتصادی آنها و فعالیت‌های حرفه‌ای و شغلی آنها به ویژه زنان کار آفرین و سرپرست خانوار با مشکلات عدیده‌ای مواجه گشته است. با این حال دست از تلاش برای ادامه زندگی و پیشرفت بر نمی‌دارند.


 امید است تا با نیرو و انگیزه مضاعف بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم و با تقویت و گسترش همکاری بین المللی نتایج و دستاوردهای ارزشمندی را کسب نماییم.


متشکرمآخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40