سردار حسنی آهنگر:P style=”TEXT-ALIGN: justify”>به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، سردار محمدرضا حسنی‌آهنگر فرمانده دانشگاه جامع امام حسین(ع) سپاه صبح امروز در پنجمین جشنواره سلمان فارسی که به میزبانی سازمان پدافند غیرعامل برگزار شد، اظهار داشت: در بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان نسخه جهانی شدن انقلاب اسلامی بر ایجاد تمدن اسلامی تاکید شده است که رسیدن به این آرمان بلند نیازمند رسیدن به استقلال در عرصه‌های مختلف است و برای رسیدن به این استقلال باید به مرجعیت و اقتدار علمی دست پیدا کرد.


وی با بیان اینکه اقتدار علمی ایران قوی را به ارمغان می آورد، افزود: علیرغم همه پیشرفت‌های جهان غرب، آرامش خانواده به عنوان کانون اصلی جامعه از آن سلب شده و جهان غرب برای رسیدن به سعادت بشری برنامه ای ندارد. لذا ما باید به قدرت بین‌المللی جهت ایجاد تمدن نوین اسلامی دست پیدا کنیم و برای رسیدن به این مهم نیازمند اقتدار و استقلال علمی هستیم زیرا حکمرانی در جهان آینده مبتنی بر علم و دانش است.


فرمانده دانشگاه امام حسین(ع) ادامه داد: امروز شرکت‌های دانش بنیان درحال ایجاد یک زیست بوم علم و فناوری هستند که این زیست بوم به عنوان موتور پیشران حرکت رو به جلوی هر کشوری تلقی می‌شود، از همین رو ایجاد این زیست بوم در کشور امری ضروری است.


حسنی آهنگر با اشاره به جنگ ترکیبی و هوشمند تمام عیار علیه ایران از سوی دشمنان، عملیات روانی را یکی از پایه‌های مهم این جنگ برشمرد و خاطرنشان کرد: در این بخش تلاش اصلی برای اثرگذاری روی باورهای مردم و تصمیمات مسئولان است. پایه دیگر این جنگ، نبردهای اقتصادی و یکی دیگر از ارکان آن مقابله با پیشرفت‌های علمی کشور است. به نظر ما شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز علم و فناوری یکی از مراکز حیاتی کشور هستند که دشمن درصدد ضربه زدن به آن‌ها است.


وی افزود: بازیگران اصلی اقتصاد دانش بنیان همین مراکز علم و فناوری هستند که با طیف مختلفی از تهدیدات روبرو هستند. اما در پدافند غیر عامل عموم سیاست‌ها برای مقابله با تهدیدات سخت و نیمه سخت طراحی شده است و کمتر به تهدیدات نرم توجه شده است. تهدیدات نرمی که مراکز علم و فناوری با آن روبرو هستند تهدیدات متنوعی است. نفوذ در سطح سیاستگذاری در مراکز علم و فناوری یکی از این تهدیدات است. یکی از مصادیق این نفوذ پول پاشی‌های نامتناسب است.


فرمانده دانشگاه امام حسین(ع) موضوع بعدی را نفوذ یا انحراف در سطح مراکز دانش بنیان برشمرد و فرار مغزها و مهاجرت نخبگان را یکی از مصادیق آن برشمرد و تصریح کرد: در کشورهای درحال توسعه مهاجرت نخبگان وجود دارد اما این مهاجرت با برنامه ریزی است. به صورتی که این کشورها از مهاجرت نخبگان کسب در آمد می‌کنند اما در ایران این امر برعکس بوده و ما فقط برای این موضوع هزینه می‌دهیم. ما باید یک شبکه جهانی از نخبگان ایرانی در سطح جهان شکل دهیم تا بتوانیم علوم و فناوری‌های به روز جهانی را به کشور انتقال دهیم.


حسنی آهنگر ادامه داد: باید بررسی کنیم که چه مقدار از توان علمی کشور در حوزه های راهبردی و مورد نیاز صرف شده است. برای مثال ما در حوزه نفت و گاز در کشور مزیت مطلق داریم و نیاز داریم تا در کشور به صورت راهبردی در دانشگاه ها به این موضوع پرداخته شود، اما ما فقط در حوزه‌های فنی به این مهم پرداخته‌ایم.


وی با بیان اینکه امروز خطوط تولید دانش‌بنیان مورد تهدید هستند و با خرابکاری‌های صنعتی مواجه هستیم، گفت: ما امروز در سطح آزمایشگاه‌های نیروهای مسلح شاهد خرابکاری صنعتی بوده‌ایم و تلاش شده است تا تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی ما را از بین ببرند.


فرمانده دانشگاه امام حسین (ع) با بیان اینکه دنیا در حال تجربه کردن یک پدیده جدید مبتنی بر علوم شناختی ‌و هوش مصنوعی است، گفت: عملا یک فصل جدید از جهش علم و فناوری و حکمرانی هوشمند در حال شکل‌گیری است و همه مولفه‌های تمدنی در حال تغییر است و قواعد تمدنی گذشته دیگر قابل استفاده نیست. لذا باید استانداردهای سبک نوین حکمرانی را تدوین کنیم. امروز جنگ شناختی به عنوان بعد ششم جنگ معرفی شده است و جنگ‌های آینده جنگ ذهن‌ها و باورها است و ابزار این جنگ، علوم شناختی است.


حسنی آهنگر در پایان گفت: ما امروز حدود ۶۰۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که در افق ۱۴۰۴ باید به ۴۰ هزار شرکت دانش بنیان برسد. از سوی دیگر باید این زیست بوم علم و فناوری باید با اقتصاد کشور گره بخورد تا بتواند اقتصاد ایران را به اقتصاد دوازدهم دنیا بدل کند.