گسترش ویروس کرونا در جهان تقریبا زندگی بیرون از خانه را برای همه سلب کرده است. احتمالا اگر مدت زمان طولانی در خانه بمانید حوصله‌تان سر می‌رود؛ در این مدت برای سرگرم شدن تنها به کمک اینترنت کارهای بسیاری می‌توانید انجام دهید.


با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان و در ایران بسیاری از افراد برای مراقبت از خود و اطرافیان‌شان و جلوگیری از انتشار گسترده‌تر ویروس به توصیه‌های متخصصان و پزشکان تقریبا تمام مدت روز را در خانه می‌مانند و تنها در موارد ضروری بیرون می‌روند. بسیاری از مشاغل به دورکاری مشغول یا به طور موقت تعطیل شده‌اند. تا پایان تعطیلات نوروزی هم تمام مدارس و دانشگاه‌های کشور تعطیل شده است.


این اقدامات مراقبتی برای کنترل کرونا لازم هستند اما در سوی دیگر شکل زندگی انسان‌ها با چالش‌های جدیدی رو به رو شده است. این روزهای طولانی را چگونه باید گذراند تا حوصله افراد سر نرود؟ در دورانی که انسان ها به اصطلاح خود را در خانه قرنطینه می‌کنند، زمان خود را چطور می‌توانند سپری کنند و سرگرم شوند؟


می‌خواهیم راهکارهایی برای روزهای در خانه به شما ارائه کنیم. اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بخش جدایی‌ناپذیر زندگی روزمره هستند. این روزها در فضای مجازی می‌توانید خود را به خوبی سرگرم کنید:دسته جمعی کتاب بخوانید


کتاب خواندن یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های روزمره در زندگی انسان است. حالا فکر کنید جمع خوانی یک شاهکار ادبی، نمایشنامه یا یک کتاب تاثیرگذار تا چه اندازه لذت بخش و جذاب است! برای این کار می‌توانید یک گروه در شبکه‌های اجتماعی با حضور خانواده، دوستان یا جمعی از افراد علاقمند به مطالعه بسازید و کتابی را برای خواندن انتخاب و به صورت آن را به چندین بخش تقسیم کنید. در طول روز همگی بخش تعیین شده کتاب را می‌خوانند، بعد به صورت دسته جمعی درباره چیزهایی که خوانده‌اید صحبت کنید و نظر و دیدگاه‌هایتان را با هم به اشتراک بگذارید.


فیلم و سریال معرفی کنید


به لطف ظهور شبکه‌های اجتماعی همه می‌توانند تجربیات، علاقه مندی ها و افکار خود را به گوش انسان‌های بی شماری در سراسر جهان برسانند. شما هم فیلم و سریال‌هایی که دیده‌اید یا می‌شناسید را در صفحات خود برای دیگران بنویسید، نظرتان را درباره آن بگویید و دیدن یا ندیدن فیلم و سریال مورد نظرتان را به  دیگران توصیه کنید. اینطور می‌توانید از پیشنهادهای دیگران هم برای دیدن فیلم یا سریال استفاده کنید و چیزهای جدیدی ببینید. در این صورت به هزاران نفر دیگر هم برای پیدا کردن فیلم و سریال کمک کرده‌اید.


درس و مشق هرگز تعطیل نمی شود


با تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها در سراسر کشور میلیون‌ها دانش آموز و دانشجو حداقل یک ماه از درس‌هایشان فاصله می‌گیرند. زمانی که در خانه هستید اگر معلم باشید می‌توانید با ضبط ویدئوهای آموزشی از خودتان کمک کنید تا دانش‌آموزان بخاطر تعطیلات طولانی مدت از نظر آموزشی آسیب نبینند و ویدئوهای آموزشی را در کانال‌ها و صفحات مرتبط منتشر کنید. اساتید دانشگاه یا دانشجویان هم می‌توانند به همین شکل به کمک شاگردان و همکلاسی‌های خود برسند.


هیجان بازی‌های آنلاین را فراموش نکنید


بازی‌های آنلاین برای بسیاری از جوانان و نوجوانان به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شده است. با کمک بازی‌های آنلاین می‌توانید به همراه دوستان یا خانواده به صورت دو نفره یا چند نفره با هم آنلاین بازی کنید. در انتخاب بازی هم با گزینه‌های بسیار زیادی رو به رو هستید، از شطرنج و مارپله آنلاین تا بازی‌های استراتژیکی را می‌توانید برای سرگرمی انتخاب کنید و ساعت‌ها با دوستان‌تان بازی کنید یا از طریق همین بازی‌های آنلاین با کاربرانی در نقاط دیگر دنیا بازی کنید و با یکدیگر آشنا شوید.


وقت خانه تکانی مجازی است


برای این روزها که در خانه هستید می‌توانید جدا ازخانه تکانی عیدانه‌ای که در خانه انجام می‌دهید به یک خانه تکانی مجازی اساسی هم دست بزنید. اگر به ایمیل‌تان سری بزنید احتمالا با صندوق دریافت بسیار نامنظم و شلوغی رو به رو می‌شوید و در این فرصت می‌توانید از خبرنامه‌هایی که پیگیر آنها نیستید خارج شوید و صندوق دریافت ایمیل‌هایتان را پاکسازی کنید. در شبکه‌های اجتماعی هم صفحات و کانال‌هایی را که دنبال می‌کنید بازبینی کنید و از صفحاتی که جذابیت برایتان ندارد یا محتوایشان را پیگیر نیستید خارج شوید. با این کار هم ساعات زیادی سرگرم می‌شوید و هم حساب‌های کاربریتان را منظم می‌کنید.


با تورهای مجازی زمین و آسمان را بگردید


یکی از تبعات اصلی گسترش ویروس کرونا لغو سفرهای تفریحی و تعطیلی بسیاری از مراکز گردشگری در سراسر جهان بوده، در کشور ما این اتفاق با تعطیلات نوروزی که برای بسیاری از مردم ما اصلی‌ترین فرصت برای گردش و سفر است همزمان شده و سفرهای نوروزی لغو شده‌اند. اما نگران نباشید، می‌توانید به کمک اینترنت و سرویس‌هایی که تورهای مجازی ارائه می‌دهند نقاط مختلف جهان را زنده یا به صورت شبیه ساز سه بعدی از طریق گوگل بگردید. با کمک تورهای مجازی می‌توانید به نقاطی سر بزنید و آنها را بگردید که شاید هرگز امکان سفر به آنجا را در ذهن خود متصور نبوده‌اید. از گشت و گذار زنده در فضا و خیابان‌های کشورهای مختلف تا سواحل مدیترانه‌ای و نقاط مختلف ایران.


مهارت‌های موردعلاقه‌تان را یاد بگیرید


بسیاری از مهارت‌ها هستند که به آنها علاقمند هستید اما زندگی روزمره و مشغله‌های کاری یا هزینه‌های سرسام‌آور فرصت فراگیری و آموزش آنها را از شما گرفته است. حالا بهترین فرصت برای یادگیری چنین مهارت‌هایی است. از آشپزی و زبان‌های خارجی تا موسیقی را می‌توانید به صورت آنلاین و بدون صرف هیچ هزینه‌ای به صورت خودآموز یاد بگیرید. مثلا شما یک گیتار دارید اما نواختن صحیح آن را بلد نیستید یا یک آهنگ خاص را می‌خواهید با آن بنوازید؛ برای یادگیری کافی است که سری به اینترنت بزنید و از طریق ویدئوهایی که در سرویس‌های اشتراک‌گذاری ویدئویی مانند یوتیوب و آپارات و … به شکل گسترده وجود دارند مشغول یادگیری شوید. شما در این حالت با گزینه‌های متعدد و متفاوتی رو به رو هستید و هر آنچه بخواهید یاد بگیرید را به آسانی می‌توانید پیدا کنید و از طریق آموزش‌های این ویدئوها و تمرین، به یک نوازنده خوب تبدیل شوید.


برای هیچکس دل تنگ نمی‌شوید


تعطیلات نوروزی نزدیک است و امسال بسیاری از مردم نمی‌توانند برای دید و بازدیدهای مرسوم نوروز به همدیگر سر بزنند و دیدار تازه کنند. با کمک تکنولوژی این مشکل نیز به آسانی قابل حل است. اگر می‌خواهید با دوستان و همکلاسی‌هایتان دور هم جمع شوید یا به بستگان و آشنایان سر بزنید نیازی نیست که حتما از خانه خارج شوید. به راحتی می‌توانید در لحظه تحویل سال با یک تماس ویدئویی در کنار خانواده حضور داشته باشید و رو در رو به هم تبریک بگویید یا اگر دلتان برای دوستان تنگ شده است از طریق سرویس‌های پرشماری که خدمات تماس‌های تصویری ارائه می‌دهند ترتیب یک تماس تصویری دستهجمعی به شکل کنفرانس را بدهید و همه از این دورهمی و گپ و گفت دست جمعی لذت ببرید! با کمک تماس تصویری دلتنگ یکدیگر نخواهیم شد.