تهران-ایرنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم با بیان اینکه مجلس آمادگی دریافت لایحه برای برخورد با تخلفات آمریکا در حوزه خلیج فارس و ضمانت اجرایی مصادره نفت آمریکا را دارد، گفت: دزدی منافع ملت ایران نه در خاک و نه در آب بی پاسخ نمی‌ماند.


«محمود عباس زاده مشکینی» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره لزوم «اقدامی برای توقیف و مصادره نفتکش‌های متخلف در خلیج فارس با توجه دزدی‌های دریایی آمریکا در ۲ سال اخیر و مصادره نفت و بنزین ایران» گفت: وقتی که این مناسبات حاکم بر جهان، بر روابط بین الملل تحت هژمونی غربی‌ها وجود دارد و به‌رغم تلاش ایران برای نگاه داشتن یکسری اصول، خود آمریکایی به حقوق ملت‌های مختلف تعرض می‌کنند، کشورهای مستقل مثل جمهوری اسلامی ایران چاره‌ای جز این ندارند جز این که مقابله به مثل کنند.


وی ادامه داد: بر اساس حقوق بین الملل این اقدامات حق ما است، وقتی آن ها به صورت غیرقانونی کشتی‌های ما را توقیف می کنند و ما به طور طبیعی از راه‌های قانونی نمی‌توانیم برای اعاده حق‌مان اقدام کنیم چرا که همه چیز زیر سایه این هژمونی سیاسی قرار گرفته، طبیعتا باید مقابله به مثل کنیم.


عباس زاده مشکینی این اقدام را بر اساس مناسبات بین الملل جزء حقوق طبیعی خواند و گفت: من تصور می‌کنم اقدامات سپاه پاسداران می‌تواند در این حوزه بسیار موثر باشد و قطعا در مواردی از این دست تاثیر خود را نیز گذاشته است.


وی با تاکید بر این که «دزدی منافع ملت ایران نه در خاک و نه در آب بی پاسخ نمی ماند»، خاطر نشان کرد: در این دست از موارد، سیاست خارجی ما باید هم در مسیر میدان و هم دیپلماسی هماهنگی نشان دهد و دیپلماسی در خدمت اعاده حق ملت ایران باشد.


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سوال که «آیا جای احکام قضایی در ایران مانند فدرال آمریکا، برای ضمانت اجرایی مصادره نفت آمریکا در جهت اقدامات پیشگیرانه به منظور جلوگیری از دزدی‌های دریایی احتمالی آمریکا خالی نیست»؛ گفت: مجلس آماده است هر لایحه‌ای از جانب قوه محترم قضاییه در راستای تسهیل اعاده حق ملت ایران را دریافت و با فوریت آغاز به بررسی کند و با توجه به اهمیت موضوع تصور می کنم نمایندگان و شاکله مجلس آمادگی تصویب این موضوع را دارند».