تهران- ایرنا- وزیر کشور با بیان اینکه دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در طرح شناسایی اتباع خارجی مشارکت کردند، گفت: آن دسته از اتباعی که برای ثبت نام در این  طرح اقدام نکردند، حضورشان در کشور غیرقانونی است.


به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، احمد وحیدی روز یکشنبه در نشستی در محل وزارت کشور درباره نرخ مشارکت اتباع خارجی در طرح شناسایی اتباع   گفت: طرح شناسایی اتباع خارجی آغاز شده و تاکنون ۲ میلیون و ٣٠٠ هزار نفر برای ثبت نام مراجعه کردند و کارت‌های لازم را دریافت کردند اما هنوز برخی از اتباع مراجعه نکردند. 


وزیر کشور افزود: آن دسته از اتباعی که برای ثبت نام در این  طرح اقدام نکردند، حضورشان در کشور غیرقانونی است و برابر قوانین اقامت غیرقانونی با این افراد رفتار می‌شود.


 اتباعی که در طرح شناسایی ثبت نام نکردند، حضورشان در کشور غیرقانونی است


وی با بیان اینکه هرچند ملت ایران با اتباع کشورهای همسایه ارتباط خوبی دارند اما باید حضور اتباع در ایران ساماندهی شود، اظهار داشت: اتباعی که در این طرح مشارکت کردند و از منظر ما حضورشان شناسایی شده است از خدمات بانکی، بیمه‌ای و ارتباطاتی در ساختار مشخص بهره‌مند خواهند شد و می‌توانند فعالیت‌های  خود را در چارچوب قانونی دنبال کنند.


وزیر کشور به کمبود فضای آموزشی برای اتباع مقیم در کشور اشاره کرد ‌و گفت: باید تدبیر کرد که چطور به رفع این مشکل کمک کنیم. دوستان ما در وزارت کار می‌توانند ساز و کاری به عنوان ویزای اشتغال یا ویزای کار برای این افراد مشخص کنند و بعد مرحله به مرحله ساماندهی این افراد دنبال خواهد شد.


وزیر کشور در پاسخ به سوالی که آیا هزینه سفر اتباع افغانستانی خارجی به ایران با دلار محاسبه می‌شود، توضیح داد: افغان هایی که به ایران می‌آیند باید هزینه ویزا را طبق قانون عادی کشور بپردازند. برای دوستانی که از افغانستان به ایران می‌آیند بر اساس چارچوب وزارت خارجه و با توجه به اینکه نوع مراجعه آنها چیست ویزای مختلفی پیش بینی شده است و اصل هزینه از آنها گرفته می‌شود.


وحیدی در پاسخ به این سوال که دیده شده هزینه‌های بین شهری نیز از این اتباع به دلار گرفته می‌شود، تاکید کرد: این امر قابل رسیدگی است و آن  را دنبال خواهیم کرد.


برخورد با اتباع در دفاتر کفالت باید با کمال کرامت انجام شود


وزیر کشور درباره اتباع جا مانده از ثبت نام در طرح شناسایی،گفت: اگر برایمان مشخص شود که این اتباع مطلع نبودند و از این رو در طرح ثبت نام نکردند، تسهیلات ویژه‌ای برای ثبت نام این افراد در نظر خواهیم گرفت.


وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره رفتار تند در دفاتر کفالت با اتباع، گفت: اگر گزارشی در این خصوص به وزرات کشور ارسال شود با آن برخورد خواهیم کرد. برخورد با اتباع در دفاتر کفالت باید با کمال کرامت انجام شود.