تهران- ایرنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: راهبرد دولت سیزدهم خنثی سازی تحریم‌‎‌ها با تقویت و توسعه روابط با همسایگان است.


فداحسین مالکی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در مورد توسعه روابط ایران و عمان گفت: کشور عمان اشتراکات فرهنگی و مذهبی با ایران دارد و یک شریک راهبردی برای کشورمان در منطقه محسوب می شود و همواره در سیاست خارجی جمهوری اسلامی نقش مهمی را ایفا کرده است.


 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: روابط تاریخی ایران و عمان به سال های گذشته برمی‌گردد طی این مدت شاهد همکاری مثبتی میان تهران – مسقط  بوده‌ایم هیچ تنش و اختلافی میان دو کشور رخ نداده و فضای مثبت و سازنده میان طرفین حاکم بوده است.


نماینده مردم زاهدان بیان داشت: ایران و عمان به‌ سبب داشتن روابط حسنه به الگویی در زمینه روابط پایدار در زمینه‌های مختلف به‌ویژه سیاسی تبدیل شده‌اند و مسقط هیچ‌گاه موضع خصمانه‌ای علیه ایران اتخاذ نکرده و تحت تأثیر قدرت‌های غربی قرار نگرفته و روابط رو به گسترش خود را با تهران همچنان حفظ کرده است.


مالکی با اشاره به سفر خرداد ماه سال جاری آیت الله رییسی به مسقط گفت: بیش از ۵۰ سال روابط حسنه میان دو کشور برقرار است، این سفر با هدف توسعه روابط و تأکید بر آن صورت گرفت  و می‌تواند در حل برخی مشکلات در حوزه سرمایه گذاری و روابط تجار میان دو کشور نقش مهمی داشته باشد.


وی با بیان اینکه نگاه سیاست خارجی دولت سیزدهم بر ایجاد توازن و تعامل با کشورهای منطقه است، بیان داشت: اولویت دولت سیزدهم بر توسعه و تقویت سیاست همسایگی است این موضوع سال‌ها در روابط ایران و عمان به بهترین نحو اجرا شده است و  دو کشور تاکنون توانسته‌اند نقش موثری در پیشبرد منافع ملی در منطقه خلیج فارس ایفا کنند.


عضو کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به نقش عمان برای میانجیگری ایران و آمریکا  گفت: عمانی ها مورد اعتماد ایران و آمریکا هستند  و در سال های اخیر نشان دادند که یک میانجی صادق و بی طرف بوده و دغدغه های تمام طرف های درگیر را به خوبی درک می کند. عمان در گفت وگوهای برجامی نشان داد که بازیگر قابل اعتماد برای جمهوری اسلامی ایران است و می تواند نقش مهمی در این موضوع ایفا کند.


مالکی اظهار داشت: راهبرد دولت سیزدهم تقویت و توسعه با همسایگان است و با توجه به شواهد نشان می دهد در این حوزه تاکنون موفق عمل کرده است و توسعه  و تقویت  روابط  تجاری با کشورهای دوست و همسایه می تواند  در خنثی سازی تحریم ها موثر باشد.