تهران- ایرنا- ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در پی محاصره ماریوپل توسط روسیه، وضعیت این شهر بندری را غیرانسانی توصیف کرد و خواستار ارسال تجهیزات نظامی بیشتر از سوی غرب شد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین  وضعیت را در بندر ماریوپل که تحت محاصره نیروهای روسیه است “غیر انسانی” توصیف کرد و خواستار ارسال تجهیزات نظامی از سوی کشورهای غربی شد.  


پس از هفته‌ها آرامش نسبی در کی‌یف پایتخت اوکراین، مسکو با تشدید حملات در ماریوپل از نیروهای اوکراینی خواست تا سلاح های خود را زمین بگذارند و تسلیم شوند.  


زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی ضمن غیرانسانی خواندن وضعیت ماریوپل گفت: روسیه عمدا در تلاش است تا همه کسانی را که در آنجا هستند نابود کند و چنانچه این وضعیت ادامه پیدا کند گفت‌وگوهای صلح با روسیه متوقف می شود.


همزمان «میخائیلو فدوروف» وزیر تحول دیجیتال اوکراین نیز در خصوص وضعیت این شهر بندری خاطرنشان کرد: ماریوپل در آستانه یک فاجعه انسانی است و تاکید کرد که کشورش در حال جمع آوری شواهدی از جنایات روسیه در آنجا است.


وی افزود: ما همه چیز را به دادگاه لاهه خواهیم داد. هیچ بخششی در کار نیست.


از سوی دیگر، دیروز شنبه مسکو ضمن اعلام ضرب العجل برای نیروهای اوکراینی، از آنها خواست تا ساعت ۶ صبح به وقت مسکو (۰۳۰۰ GMT) سلاح های خود را زمین بگذارند و قبل از ساعت ۱۳:۰۰ بعد از ظهر محل را تخلیه کنند.


اما با نزدیک شدن نیروهای روسی، زلنسکی ضمن هشدار نسبت به وضعیت ماریوپل تاکید کرد در چنین شرایطی گفت‌وگو با روسیه متوقف می شود. وی افزود: ما نه بر سر سرزمین و نه مردم خود مذاکره نمی کنیم.


از طرفی با افزایش حملات روسیه و درخواست اوکراین برای تجهیزات نظامی، مسکو این هفته به آمریکا نسبت به پیامدهای غیرقابل پیش بینی ارسال  سامانه های تسلیحاتی به اوکراین هشدار داد.


مقامات اوکراینی از مردم منطقه خواسته اند تا پیش از حمله گسترده روسیه، سریعا منازل خود را ترک کنند.  


آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد نیز هشدار داده است که بسیاری از نزدیک به پنج میلیون نفر پناهجوی اوکراینی دیگر خانه ای برای بازگشت ندارند. آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40