تهران – ایرنا – وزیر جهاد کشاورزی گفت: با حذف ارز ترجیحی و جایگزینی ارز نیمایی افزایش قیمت را در محصولاتی خاص داریم که با یارانه‌ها جبران می‌شوند.


به گزارش حوزه پارلمانی ایرنا،  سیدجواد ساداتی نژاد در مورد حضورش در نشست امروز کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، گفت: نمایندگان دغدغه‌ها و مباحث خود را در قالب سوال طرح کرده بودند که به آنها پاسخ و توضیحاتی داده شد که از جمله موارد سوالات طرح شده در زمینه نهاده‌های دامی بود.


وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های موجود در زمینه تامین نهاده‌های دامی است، ادامه داد: نهاده‌های دامی با استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده و همواره تامین این ارز برای وزارت جهاد کشاورزی مشکلاتی را به همراه داشته که این مشکلات خود را با کمبود نهاده‌ها در بازار نشان می‌داد و این مشکل در سنوات گذشته نیز وجود داشته است.


وی با تاکید بر اینکه یکی از موارد مطرح شده در زمینه مردمی سازی یارانه‌ها تبدیل ارز واردات نهاده‌های دامی به نیمایی است زیرا می‌تواند رقابتی مناسب در زمینه کیفیت و قیمت نهاده‌های ایجاد کند، تصریح کرد: سیاست ارز ترجیحی سیاست بدی در اقتصاد کشور بوده که بالاترین زیان آن را حوزه کشاورزی متحمل شده است.


ساداتی نژاد با بیان اینکه در تمامی نقاط دنیا به بخش کشاورزی یارانه اختصاص داده می‌شود و عمدتا این یارانه‌ها در اختیار تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و یا زنجیره تامین قرار می‌گیرد، گفت: برای نخستین بار سیاستی در زمینه یارانه‌ها اتخاذ شد تا این یارانه‌ها به واردات نهاده اختصاص داده شود. سیاست بد اگر به بهترین نحو اجرا شود نیز نمی‌تواند موثر باشد.


وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بالاترین خسارت در زمینه ارز ترجیحی متوجه بخش کشاورزی بوده است، افزود: در حوزه کشاورزی رقابت، تامین مالی و سرمایه گذاری از بین رفت زیرا تامین مالی به سمت واردات هدایت شد و تغییر کاربری اراضی نیز رشد پیدا کرد. بهترین بخشی که از مردمی سازی یارانه‌ها نفع می‌برد حوزه کشاورزی است، یارانه‌ها در سیاست‌گذاری جدید حذف نشده‌اند بلکه از حوزه کالا به سمت افراد کوچ کرده و هدفمند و مردمی شده‌اند.


وی با تاکید بر اینکه در گذشته هرکسی که بیشترین مصرف را داشت نفع بیشتری از یارانه‌ها می‌برد، گفت: در حال حاضر مصرف کننده یارانه تعیین می‌کند که چه کالایی را خریداری می‌کند و کیفیت و سلامت در محصولات مفهوم پیدا می‌کند.


ساداتی نژاد با تاکید بر اینکه از شب گذشته پس از صحبت‌های ریاست جمهوری مبالغ به حساب دهک‌های ذیفع واریز شده و با برنامه‌ ریزی‌های انجام شده و آزادسازی وجوه خریدهای خود را انجام دهند، ادامه داد: با حذف ارز ترجیحی و جایگزینی ارز نیمایی افزایش قیمت را در محصولاتی خاص داریم که با یارانه‌ها جبران می‌شوند.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40