تهران-ایرنا- رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: حقیقت این است که هرچه زمان از دوران دفاع مقدس می‌گذرد، اهمیت، ارزش و جایگاه این حادثه بزرگ در تاریخ کشور، منطقه و حتی جهان بیشتر مشخص می‌شود.


به گزارش ایرنا، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رییس ستاد کل نیروهای مسلح روز یکشنبه در دهمین جلسه هیأت امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، با گرامیداشت ایام الله دهه فجر افزود: از همت و حضور شکوهمند ملت بزرگ ایران در یوم‌الله ۲۲ بهمن و همچنین تلاشی که دستگاه‌های ذی‌ربط در جهت برگزاری این مراسم انجام دادند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.


وی ادامه داد: یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) بزرگ فجرآفرین تاریخ کشور و جهان را گرامی می‌داریم و همچنین رحمت و رضوان الهی را برای روح بلند ایشان از پرودگار عزیز طلب می‌کنیم.


سرلشکر باقری افزود: یاد و خاطره همه شهیدان را که از بدو شکل‌گیری انقلاب اسلامی تاکنون این جریان پرشکوه انقلاب و انقلابی بودن و انقلابی ماندن را جاری نگه داشته‌اند، گرامی می‌داریم و امیدواریم که خداوند همه مشتاقان این راه را به آرزوی خود برساند.


رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: حقیقت این است که هرچه زمان از دوران دفاع مقدس می‌گذرد، اهمیت، ارزش و جایگاه این حادثه بزرگ در تاریخ کشور، منطقه و حتی جهان بیشتر مشخص می‌شود.


وی اضافه کرد: شاید در آن دوران و یا در ادوار نزدیک به دوران دفاع مقدس اهمیت این جریان تاریخی آن‌قدر برجسته و مشخص نبود؛ اینکه چگونه ملتی که تازه از ظلم و ستم حکومت سیاه پهلوی آزاد شدند و در طول گذشت یک سال و نیم از حکومت نوپای اسلامی، درست در زمانی که مشغول تثبیت نظام، انقلاب و کشورشان بودند و با توطئه‌های داخلی مقابله می‌کردند به ناگاه با یک تهاجم سنگین از جانب استکبار جهانی و با حمایت بیش از ۳۰ کشور از یک رژیم ظالم متجاوز، مواجه شدند و بخشی از خاک کشورشان را از دست دادند و آسیب فراوانی دیدند.


سرلشکر باقری تاکید کرد: این جنگ برای ملت ایران با تحریم‌های همه‌جانبه همراه بود؛ اما ملت بزرگ ایران با دست خالی و استعانت از لطف و کمک خداوند و تکیه بر مردم و توان داخلی و همت مضاعف توانست در برابر ناملایمات و سختی‌ها ایستادگی کند و این پیروزی بزرگ را برای خود رقم بزند.


رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: حقیقتا وقتی که ابعاد گوناگون حادثه بزرگ دفاع مقدس را مطالعه می‌کنیم، همچنان زوایای پنهانی از آن آشکار می‌شود که شاید برای بسیاری از افراد که در آن دوران حضور داشته‌اند نیز ابعاد آن روشن نبوده و البته زوایای این جریان تاریخی همچنان ادامه دارد و روز به روز ابعاد جدیدی از آن آشکار می‌شود.


وی در ادامه با اشاره به تأکید فرمانده معظم کل قوا بر ضرورت پرداختن هرچه بیشتر به موضوع دفاع مقدس، گفت: بیان ابعاد و جزئیات این حادثه بزرگ تاریخ‌ساز، با زبان‌های گوناگون و جذاب هنری، جزو تأکیداتی است که شاید بیش از سایر ابعاد مورد توجه معظم‌له است. بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مسئولیت سنگینی را در قبال ترویج فرهنگ دفاع مقدس بر عهده دارد و باید با یک مدیریت مناسب بتواند از تمام توان و ظرفیت ملت ایران، ارگان‌های گوناگون کشوری، نیروهای مسلح و همه بازماندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس بهره بگیرد و گنج بزرگ دفاع مقدس را در هر زمان و هر روز به شکلی بازنمایی و بازگویی کند و در اختیار نسل جوان فعلی و نسل‌های آتی قرار دهد.


رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: البته این کار تاکنون با رشد مناسبی به‌خصوص در سال‌های اخیر صورت گرفته است. اما آنچه انجام گرفته، هنوز بخش کوچکی از میزان اقدامات ضروری است که باید صورت بگیرد. تحقق این امر در مباحث بنیاد و این هیئت امنا قرار دارد، از این رو باید مباحث با دقت و حوصله مورد توجه قرار گیرد، ابعاد گوناگون آن تبیین شود، برای آن تقسیم کار صورت گیرد و از همه توان‌ها در رسیدن به مقصد در این راه مقدس استفاده شود.


دهمین جلسه هیأت امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس روز یکشنبه به ریاست سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و با حضور جمعی از مقامات عالی‌رتبه لشکری و کشوری در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.


در این نشست؛ امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار حسین اشتری فرمانده کل انتظامی، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردار علی شادمانی معاون هماهنگ کننده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا (ص)، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش، سردار محمدرضا نقدی معاون هماهنگ‌کننده سپاه، سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی دبیر شورای شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام علی سعیدی رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا، امیر محمدحسن باقری معاون آموزش و پژوهش ستاد کل نیروهای مسلح، سردار ابوالفضل شکارچی معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرتیپ بسیجی بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس حضور داشتند.