تهران – ایرنا – نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان ارتقاء تعاملات منطقه‌ای است، گفت: قطر می‌تواند نقش ویژه‌ای برای تسهیل این گفت و گوها ایفا کند.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، عبدالرضا مصری در حاشیه کنفرانس شبکه پارلمانی جنبش عدم تعهد (NAMPN) با رئیس مجلس الجزایر و نواب رئیس قطر و عراق، دیدار و گفتگو کرد.


وی با تأکید بر روابط دوستانه و برادرانه میان جمهوری اسلامی ایران و الجزایر گفت: این روابط بر پایه دوستی‌های بلند مدت و همکاری‌های صمیمانه میان دو کشور استوار است و دولت و مردم ایران احترام زیادی برای انقلاب، مردم و دولت الجزایر قائل هستند.


نایب رییس مجلس شورای اسلامی بر آمادگی مجلس برای گسترش هرچه بیشتر همکاری‌ها و روابط دو و چندجانبه در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.


مصری افزود: الجزایر با انتخاب سیاست‌های اصولی و منطقی، همواره مواضع خوبی در قبال مسائل مختلف بین المللی دارد.


ابراهیم بوغالی نیز در این دیدار با بیان اینکه روابط دوستانه و برادرانه با جمهوری اسلامی ایران از اهمیت فراوانی برای الجزایر برخوردار است، ضمن استقبال از اظهارات نایب رییس مجلس، آمادگی کشورش را برای توسعه روابط پارلمانی دو کشور اعلام کرد.


جمهوری اسلامی ایران خواهان ارتقاء تعاملات منطقه‌ای است


مصری در دیدار با خانم حمدة حسن السلیطی نایب رییس مجلس قطر، با اشاره به اراده جمهوری اسلامی ایران برای تحکیم روابط فیمابین، دوستی و برادری دیرینه بین دو کشور را سرمایه ارزشمندی برای ارتقای مناسبات همه‌جانبه برشمرد و نقش سازنده قطر را در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، حائز اهمیت خواند.


وی گفت: جمهوری اسلامی ایران خواهان ارتقاء تعاملات منطقه‌ای است و قطر می‌تواند نقش ویژه ای برای تسهیل این گفت و گوها ایفا کند.


نایب رئیس مجلس قطر نیز با ابراز خرسندی از دیدار با هیأت پارلمانی کشورمان افزود: استمرار روابط پارلمانی و مناسبات فیمابین در همه زمینه ها برای ما حائز اهمیت است.


ایران همواره از صلح و آرامش در منطقه حمایت می‌کند


همچنین مصری در دیدار با نایب رییس مجلس عراق، با اشاره به اصل همجواری، همسایگی و برادری میان دو کشور، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از صلح و آرامش در منطقه حمایت می کند و سیاست خود را  گسترش رابطه با کشورهای همسایه قرار داده است.


شاخوان عبدالله احمد، نیز با تأکید بر نقش مهم کشورمان در مقابله با گروه‌های تکفیری و تروریستی گفت: از مواضع خوب و مثبت سیاسی، امنیتی، اجتماعی و انسان دوستانه جمهوری اسلامی ایران در منطقه قدردانی می‌کنیم.


نایب رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدارها که در حاشیه کنفرانس شبکه پارلمانی جنبش عدم تعهد برگزار شد، علاوه بر گفت و گو در موضوعات دوجانبه، ضمن تشریح اهمیت همگرایی در روند تصمیم‌گیری‌های شبکه پارلمانی جنبش عدم تعهد (NAMPN) و پذیرش اعضای ناظر آن، تأکید کرد: در سند پایه جنبش عدم تعهد، کلیه تصمیم‌گیری‌ها مبتنی بر اجماع است و لذا تمامی قواعد و اصول شبکه پارلمانی  نیز باید برگرفته و منبعث از اصول جنبش عدم تعهد به عنوان ارگان مادر آن باشد.


وی ابراز امیدواری کرد تمامی هیات‌های حاضر در نشست بر این اصل، تأکید و اهتمام لازم را داشته باشند.


به گزارش ایرنا عبدالرضا مصری نائب رئیس مجلس شواری اسلامی در نشست شبکه پارلمانی جنبش عدم تعهد (NAMPN) در باکو پایتخت کشور آذربایجان حضور یافته است و در این نشست سخنرانی کرده است. این نشست از تاریخ (پنجشنبه 9 تیرماه) لغایت (امروز جمعه 10 تیرماه) برگزار شده است.