تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه کشورهای غربی به حرف‌های روسیه گوش ندادند ولی حالا ناچار به گوش دادن هستند، افزود: دیدار بین ولادیمیر پوتین و ولودیمیر زلنسکی به محض آنکه موضوعات کلیدی شفاف شدند، ضروری است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف که با چهار رسانه عمده صربستان گفت‌وگو می‌کرد، درباره مذاکرات جاری بین مسکو و کی‌یف بر سر پایان مناقشه کنونی اظهار داشت: ما علاقمند هستیم که این مذاکرات با نتیجه‌ای به پایان برسد که ما به اهداف اساسی خود دست یابیم.


وی در این رابطه افزود: اولین هدف ما پایان یافتن کشتار غیرنظامیان به ویژه در منطقه دنباس است که طی هشت سال گذشته در جریان بوده و ادامه دارد. در این مدت تمام جامعه مترقی غربی تنها نظاره‌گر بوده و حتی اظهارنظر انتقادی هم نکردند. این در حالی است که آنها شاهد بمباران زیرساخت‌های غیرنظامی، بیمارستان‌ها، مهدهای کودک کلینیک‌ها و ساختمان های مسکونی بودند.


وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد: ما مکان‌های مختلفی از جمله بلگراد را برای ادامه مذاکرات بین روسیه و اوکراین در نظر داریم.


لاوروف تاکید کرد: مذاکرات کنونی با این هدف در جریان است که مسکو اطمینان حاصل کند مردم دنباس دیگر هرگز از سمت رژیم کی‌یف رنج نخواهند برد و همچنین اوکراین کشوری نخواهد بود که به طور دائم در حال نظامی شدن با هدف تهدید روسیه باشد.


روسیه منزوی نیست


وی در پاسخ به سوالی درباره منزوی شدن روسیه با توجه به تحریم‌های غرب اظهار داشت: ما هرگز منزوی نشده‌ایم و شرکای بسیار زیادی در منطقه آسیا-پاسیفیک، آفریقا و آمریکای لاتین داریم.


لاوروف ادامه داد: ما روابط بسیار خوبی با شمار زیادی از سازمان‌های مربوط به کشورهای در حال توسعه از جمله اتحادیه آفریقا، جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کاراییب و همچنین کشورهای عوض اتحادیه ملت‌های جنوب شرق آسیا (آ. س.آن) داریم.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40