یک فعال صنعت پتروشیمی می‌گوید به‌منظور حفظ پایداری تولید و حاشیه سود، شناور بودن قیمت خوراک گاز مانند شناور بودن قیمت محصولات پتروشیمی ضروری است.


به گزارش ایسنا، مهدی محمدی امروز در نشستی خبری با بیان این‌که تولید اکنون در شرایط سودآور است و با توجه به نرخ جهانی اوره فعالیت ما جزو فعالیت‌های سودآور به حساب می‌آید گفت: نرخ خوراک تهدیدی برای ما نیست؛ اگر قیمت خوراک مانند قیمت محصول شناور باشد انعطاف بیشتری در سود خواهیم داشت.


به گفته مدیرعامل پتروشیمی مسجد سلیمان، در ابتدای کار این مجموعه میزان تولید ۲۰۵۰ تن بود اما اکنون به ظرفیت ۲۹۰۰ تن رسیده‌ که نشان‌دهنده رشد ۴۳ درصدی در این حوزه است. اقداماتی را در حال انجام داریم که تا اواسط سال ۱۴۰۳ موجب پایداری تولید در این پتروشیمی می‌شود.


وی با تاکید بر این‌که ۲۰ درصد تولید اوره تحویل شرکت خدمات کشاورزی و ۸۰ درصد مابقی در اختیار خود ماست برای صادرات قرار می‌گیرد، تصریح کرد: یکی از مشکلات واقعی نبودن قیمت اوره تحویلی به شرکت خدمات کشاورزی است چرا که پرداخت مابه‌التفاوت انجام نمی‌شود که امیدواریم در بودجه سال ۱۴۰۲ پرداخت این موضوع صورت گیرد.


محمدی با بیان این‌که کرونا موجب شد تا بهره‌برداری از این مجتمع پتروشیمی با تاخیر مواجه شود اظهار کرد: بازپرداخت فاینانس شرکت چینی سایناشور با دیرکرد همراه بوده و این شرکت چهار میلیارد یوآن فاینانس در این پتروشیمی دارد. وی با بیان این‌که بابت پرداخت بدهی شرکت چینی و سررسید اقساط مجبور به اخذ وام از بانک صنعت و معدن شدیم و امروز به جای بازپرداخت شش ماه یکبار به شرکت چینی باید قسط سنگینی را پرداخت کنیم، ‌ افزود: با این حال شرایط تولید را پایدار قرار داده‌ایم.


او با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای این پتروشیمی گفت: پنج محصول جدید در این پتروپالایشگاه تولید خواهد شد اما در زنجیره اوره تولید محصول جدیدی تعریف نشده و در تلاش هستیم تا ظرفیت تولید اوره را افزایش دهیم.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا