تهران – ایرنا – یک مرکز فرماندهی در یمن اعلام کرد که نیروهای ائتلاف طی ۲۴ ساعت گذشته ۸۶ بار آتش بس را در استان الحدیده نقض کردند.


به گزارش شبکه المسیره، اتاق افسران هماهنگی عملیات در الحدیده شامگاه یکشنبه افزود: موارد نقض نیروهای متجاوز شامل ایجاد استحکامات رزمی در حیس، پرواز ۸ فروند هواپیمای جاسوسی در حریم هوایی حیس و جبلیه، ۱۴ مورد بمباران با استفاده از موشک و توپخانه و ۶۱ مورد نقض با گلوله های مختلف است.


نقض آتش بس از سوی نیروهای ائتلاف متجاوز شنبه شب هم انجام گرفت. براساس گزارش منابع یمنی، نیروهای عربستان سعودی مناطقی در شهرستان «شدا» واقع در استان صعده یمن را هدف حملات توپخانه و موشکی قرار دادند که بر اثر آن سه غیرنظامی کشته شدند.


این حملات در حالی صورت گرفته که دفتر «هانس گروندبرگ» نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن شنبه اعلام کرد که آتش بس در یمن به مدت دو ماه از ساعت هفت عصر روز شنبه آغاز شده و از این ساعت تمامی عملیات نظامی تهاجمی زمینی، هوایی و دریایی متوقف خواهد شد.


«یحیی سریع» در واکنش به اعلام اجرای آتش بس در یمن از سوی نماینده ویژه سازمان ملل متحد گفت: با اجرایی شدن آتش بس بشردوستانه و نظامی، ما تعهد خود را به توقف همه جانبه عملیات نظامی تا زمانی که طرف مقابل به آن ادامه دهد، اعلام می‌کنیم.


عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.


نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40