P>به گزارش ایرنا از “فرانس ۲۴”، بورل روز دوشنبه پس از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: ما از ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه می‌خواهیم به قوانین بین‌المللی و توافقات مینسک احترام بگذارد و از او انتظار داریم که استقلال استان‌های لوگانسک و دونتسک را به رسمیت نشناسد. 


وی افزود: ما آماده‌ایم تا در صورت تصمیم پوتین، با یک جبهه قوی و متحد به این اقدام واکنش نشان دهیم. 


به گزارش ایرنا به نقل از کاخ کرملین، رئیس جمهور روسیه گفت، با توجه به اینکه سران جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک از روسیه خواستار به رسمیت شناختن استقلال این مناطق به عنوان کشور مستقل شدند، در آینده نزدیک دستور مربوطه (در این مورد) را صادر می‌کند. 


به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین عصر دوشنبه در گفت وگو با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولتز صدراعظم آلمان، آن‌ها را از نتایج نشست شورای امنیت روسیه در مورد بررسی وضعیت منطقه دونباس باتوجه به درخواست سران جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک آگاه کرد. 


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از اسپوتنیک، هفته گذشته دومای روسیه با ارسال درخواستی از پوتین خواست تا استقلال جدایی طلبان «دون‌باس» از اوکراین را به رسمیت بشناسد. 
منطقه دونباس در شرق اوکراین از مناطق دونتسک و لوگانسک و نیز چند منطقه روس نشین دیگر تشکیل شده و این دو استان در سال ۲۰۱۴ پس از تغییر حکومت در اوکراین به طور یکجانبه از کی‌یف اعلام استقلال کردند.