تهران-ایرنا- سفیر ایران در ونزوئلا با بیان اینکه از ۲۸ خرداد پرواز مستقیم تهران- کاراکاس برقرار است، گفت: فعالان تجاری ما در لحظه اراده کنند، فقط کافی است بلیت را خریداری کنند و سوار هواپیما شوند و این اقدامی است که دولت انجام داده است.


به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، حجت الله سلطانی سفیر ایران در کاراکاس در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: اگر خط کشتیرانی میان ایران و ونزوئلا برقرار شود،​ روابط تجاری بین دو کشور متحول خواهد شد. روابط سیاسی ایران و ونزوئلا الحمدلله الآن در بهترین سطح ممکن وجود دارد و دولت به عنوان بسترساز روابط است، در کشورهایی که مفاهمه سیاسی برقرار است، یک بستر مناسب برای توسعه روابط تجاری می تواند شکل بگیرد که در رابطه با ونزوئلا ما این بستر را داریم.


ونزوئلا استعداد کشاورزی فعال نشده بالایی دارد


وی افزود: خوشبختانه ونزوئلا به صورت خاص و آمریکای لاتین به صورت عام کشور و مجموعه‌ای هستند که اقتصادشان حالت مکمل دارد یعنی ما رقیب همدیگر در بسیاری از حوزه‌ها نیستیم بلکه تکمیل کننده همدیگر هستیم. این کشورها از جمله ونزوئلا کالاهای واسطه‌ای می‌خواهد، لوازم الکترونیک، لوازم خانگی، مواد پتروشیمی، مواد اولیه، کشاورزی، کود و اینها لازم دارند و دارو و تجهیزات پزشکی می خواهند، ما صادرکننده هستیم، متقابلاً این کشور استعداد بسیار بالایی در تولید اقلام اساسی دارد چون امروز آقای رئیس‌جمهور در مصاحبه گفت که ونزوئلا نزدیک 30 میلیون هکتار زمین حاصلخیز کشاورزی بلا استفاده دارد که زیرکشت نرفته، خب این بذر می خواهد، ادوات کشاورزی می خواهد که همه را ما داریم. این قسمت را که بالأخره بخش عمده ای اش وظیفه شرکت ها و فعالان بخش خصوصی است که بیایند بهره برداری کنند متأسفانه اینجا را آن طور که باید و شاید نتوانستند دو مجموعه به همدیگر وصل شوند.


سفیر ایران در کاراکاس تاکید کرد: ببینید بستر وقتی شما اشاره می کنید به یک عواملی مرتبط است ولی آن چیزی که یک سرمایه گذار بخش خصوصی بخواهد برود کشوری کار کند زیرساخت حقوقی است، در واقع یک سری موافقتنامه پایه ای که تجار بخش خصوصی می دانند مثل موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری حتماً باید امضا شده باشد که بخش خصوصی این اطمینان را داشته باشد این بستر حقوقی و قانونی از ایشان و سرمایه اش حفاظت می کند با ونزوئلا امضا شده و تصویب هم شده، موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف امضا شده، موافقتنامه همکاری های دریایی امضا شده، موافقتنامه حمل و نقل هوایی امضا شده است ، این چیزی که دولت می تواند بستر را فراهم کند، فراهم کرده و لغو روادید با ونزوئلا انجام شده است الآن تجار ما بخواهند به ونزوئلا سفر کنند نیاز به ویزا ندارند، پرواز مستقیم بین تهران و کاراکاس برقرار شده است.


پرواز مستقیم تهران -کاراکاس از ۲۸ خرداد برقرار می‌شود


سلطانی با بیان اینکه از ۲۸ خرداد پرواز مستقیم تهران- کاراکاس برقرار است، گفت: یعنی هر فعال تجاری ما در لحظه اراده کند، فقط کافی است بلیت را خریداری کند و سوار هواپیما شود. این کاری که دولت انجام داده به عنوان آورده خودش، یک بخش عمده اش هم بر می‌گردد به بخش خصوصی که آن توانمندی عظیم را که دارد بیاورد پای کار و از این فرصت ها استفاده کند.


سفیر ایران در ونزوئلا گفت: ترکیه ۸۵۰ میلیون دلار حجم مبادلات با ونزوئلا دارد، ما این آمار را بررسی کردیم، تقریباً اکثریت کالاهایی که ترکیه صادر می کند با ایران از نظر قیمت و کیفیت قابل رقابت است. در حوزه‌هایی که بخش خصوصی ورود پیدا کردند خب توانستند موفق باشند، ونزوئلا واردکننده ماکارانی است 180 هزار تن در سال ماکارانی وارد می کند، 180 هزار تن کود ان تی وارد می کند، هر دوی این کالا را هم تولید کننده است و هم صادر کننده و هم کیفیت و قیمت خوبی دارد. خیلی جالب است اولین محموله ماکارانی که ما به ونزوئلا سال قبل صادر کردیم در رقابت با ترک ها، از ترک ها بازار را گرفتیم، خب تصور و انتظار بعدی این بود که بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم و این 180 هزار تن را ما بتوانیم به بازار عرضه کنیم، بخش خصوصی ما نتوانست آن عرضه را به صورت مستمر انجام بدهد. آنها بعضاً استدلال های خاص خود را دارند. بستر فراهم است، کالاهای ما از نظر قیمت و کیفیت قابل رقابت است .


وی افزود: دلیل موفق نبودن ما یک بخش اش بر می گردد به عدم آشنایی و اطلاع تجار از فرصت هایی که در ونزوئلا وجود دارد و یک بخش اش هم بر می گردد به عدم آشنایی که آن طرف وجود داشته که یک بخش زیادی از این عدم اطلاع الآن مرتفع شده، در واقع بخش خصوصی الآن جنبش و جوش بیشتری در روابط دارد و ما امیدواریم با این سندی که امضا شد ، یک رکورد خوبی را در روابط بزنیم.
آی‌پی شما:


مرورگر شما:


آخرین بروزرسانی سایت: 1401-03-03 12:40