تهران – ایرنا – معاونت‌های پارلمانی دولت در نشست امروز با رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اهمیت شفاف‌سازی میان مرز اجرا و نظارت و مصادیق آن بیان کردند: گلایه‌های نمایندگان بیانگر وجود مشکلات بسیار و مطالبات گسترده مردم است.


به گزارش حوزه پارلمانی ایرنا،  سید محمد حسینی معاون امور مجلس رئیس جمهور در نشست امروز معاونان پارلمانی دولت با رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن قدردانی از محمد باقر قالیباف برای برگزاری این نشست و تلاش‌های شبانه روزی و مدیریت جهادی ایشان برای پیشبرد امور و مسائل مهم میان دولت و مجلس گفت: معاونت‌های پارلمانی در کنار وظایف خود، سفرهای استانی را نیز داشته‌اند و آنها تاکنون ۳۱ سفر به حداقل ۵۰ شهر انجام داده‌اند. معاونان پارلمانی دولت تلاش کرده‌اند تا وزرا و رئیس جمهور در دسترس نمایندگان مجلس باشند و در جریان مشکلات و مسائل کشور از نگاه وکلای ملت قرار گیرند، البته گاهی اوقات محدودیت‌هایی هم وجود دارد اما تلاش شده در این میان کم کاری نشود.  


معاون امور مجلس رئیس جمهور بیان کرد: گلایه‌هایی از سوی نمایندگان مطرح می‌شود که این موضوع بیانگر وجود مشکلات و مطالبات گسترده مردم در حوزه‌های انتخابیه است و مردم توقع دارند تا کارهای بر زمین مانده هشت سال گذشته در این دولت انجام شود.


وی ضمن تأکید بر اینکه مرز اجرا و نظارت و مصادیق آن باید کاملا شفاف شود، گفت: معاونان پارلمانی در دولت حافظ منافع مجلس نیز هستند و بارها و بارها تلاش کرده اند تا مشکلات بیان شده از سوی نمایندگان را حل کنند.


معاون امور مجلس رئیس جمهور گفت: به استانداران سفارش کردیم تا با مجمع نمایندگان مجلس جلساتی را برگزار کنند و تلاش می‌کنیم تا تعامل میان دولت و مجلس به خوبی پیش برود.


وی با اشاره به وجود طرح‌ها و لوایح مشابه و گسترده در مجلس گفت: گاهی در خصوص یک موضوع دو یا سه طرح وجود دارد که بهتر است نمایندگان صبر کنند تا لایحه در آن خصوص به مجلس ارسال شود. البته می‌توان با محوریت لوایح، طرح‌ها و لوایح ارسالی در مورد یک موضوع را تجمیع کرد.


قاسم جعفری معاون امور نظارت و هماهنگی در معاونت پارلمانی ریاست جمهوری گفت: با توجه به انتظار مردم و مقام معظم رهبری از دولت و مجلس انقلابی، ما محکوم به موفقیت هستیم و در این راستا باید همدلی و راهبرد درست وجود داشته باشد. معاونت‌های پارلمانی در تصمیم‌سازی کشور اثرگذار بوده و نیاز به تقویت دارند.


وی افزود: مقام معظم رهبری فرموده‌اند نشست‌های علمی میان دولت و مجلس برگزار شود و در این زمینه می‌توان بر روی مرز بین اجرا و نظارت به صورت علمی‌تر بررسی‌هایی را انجام داد.


علی ادیانی معاون امور تقنینی معاونت امور مجلس نیز در ادامه گفت: طرح‌ها و لوایحی با مضامین مشترک در کمیسیون‌های مجلس وجود دارد که تجمیع آنها با محوریت لوایح بسیار حائز اهمیت است.


وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی قانونگذاری نظام در سال ۱۳۸۹ اظهار کرد: بندهای مهمی برای تعیین تکلیف میان دولت و مجلس در این سیاست‌های کلی وجود دارد که در صورت موافقت رئیس مجلس می‌توان کارگروه مشترکی را برای بررسی مسائلی از جمله طرح‌ها و لوایح، تطبیق آنها با قوانین تشکیل داد تا پیش از اعلام وصول طرح‌ها و لوایح چکش‌کاری‌های لازم در خصوص آنها انجام شود.


معاون امور تقنینی معاونت امور مجلس بیان کرد: بدنه کارشناسی بسیار خوبی در دولت وجود دارد که می‌تواند به امر قانونگذاری در مجلس کمک کند و نمایندگان همان‌گونه که از نظرات مرکز پژوهش‌های مجلس استفاده می‌کنند، می‌توانند از نظرات کارشناسی دولت نیز استفاده کنند. ۱۹۴ طرح و ۱۷۷ لایحه در مجلس وجود دارد که تجمیع آن ها می‌تواند به پیشبرد امور بسیار کمک کند.


علی‌رضا بیگدلی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت امورخارجه نیز در این نشست ضمن تاکید بر اینکه بدنه اداره مجلس شورای اسلامی تکیه گاه مهمی برای ما است، گفت: همکاری های علمی و مطالعاتی دولت و مجلس در حوزه سوال، طرح، لوایح در حال انجام است و بدنه کارشناسی وزارتخانه ها می تواند در تقویت بنیه علمی و تخصصی نمایندگان مفید واقع شوند.


وی تصریح کرد: حدود شش میلیون جمعیت ایرانیان خارج از کشور است که متاسفانه هیچ نماینده ای در مجلس ندارند به همین دلیل شورای عالی ایرانیان در وزارت امور خارجه می تواند در موضوع ایرانیان خارج از کشور به مجلس کمک کند، همچنین تلاش کرده‌ایم تا برای تقویت دیپلماسی امور پارلمانی،  ارتباط نمایندگان را با سفارتخانه های خودمان به عنوان دیده بان وزارت خارجه نزدیک‌تر کنیم.  


ضرغام صادقی معاون امور مجلس، حقوقی و استان های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تقدیر از اقدامات رئیس مجلس، گفت: ما رشادت های شما را در دوران جوانی در دفاع مقدس فراموش نمی‌کنیم که شما در آن سن کم به عنوان یک فرمانده مقتدر بسیار نقش آفرینی کردید.


وی تاکید کرد: این درس قرآنی است و ما صمیمانه از زحمات شما در تمامی امور به ویژه مدیریت مجلس تشکر می کنیم، هرچند افرادی هستند که می خواهند زحمات شما را نادیده بگیرند.


هادی قوامی معاون پارلمانی وزارت امور اقتصاد و دارایی با اشاره به ارائه لایحه برنامه پنجساله هفتم توسعه به مجلس، گفت: همدلی مجلس و دولت برای بررسی این سند تحولی بسیار مهم است، ۱۰۲۳ اقدام باید در این زمینه انجام شود و در این میان ۱۳۴ چالش شناسایی شده و نیازمند یک تحول اساسی کوتاه مدت تا پایان ۱۴۰۱ و بلندمدت برای دولت سیزدهم هستیم.   این سند تحولی زبان مشترک مجلس و دولت برای رفع مشکلات در حوزه های بیکاری، اشتغالزایی، بانکی خواهد بود.


محمدجواد حاجی حسینی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در ادامه جلسه گفت: گاهی اوقات در یک روز و یک ساعت از وزیر صمت برای حضور در سه کمیسیون دعوت می شود و که این نیاز به برنامه ریزی دقیق تر کمیسیون ها دارد.


سردار رضا طلایی نیک معاون پارلمانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه این نشست، ضمن تاکید بر اینکه تعامل میان دولت و مجلس یک جاده دو طرفه است، گفت: شاهد هستیم تعداد طرح ها از لوایح در مجلس پیشی گرفته و تعداد سوالات و تذکرات نیز بسیار افزایش یافته است و می توان این موضوع را نشانه مطالبات اجتماعی دانست.


قاسم احمدی لاشکی، معاون پارلمانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه وجود یک معاونت پارلمانی مقتدر به نفع مجلس است، گفت: باید بین معاونت های پارلمانی، معاونت های حقوقی و دیگر معاونت ها با بخش استان ها ارتباط مستقیمی وجود داشته باشد و در صورت عدم ایجاد ارتباط میان این دو، معاونت های پارلمانی به اهداف مشخص شده نشان نخواهند رسید.


وی تاکید کرد: مکاتبات بسیار پراکنده ای از سوی نمایندگان مجلس با دولت انجام می شود که اگر این مکاتبات از طریق سامانه و اتوماسیون انجام شود، می تواند بسیاری از مشکلات را در این میان حل کند.


حسنعلی غفاری معاون پارلمانی وزارت بهداشت و درمان نیز در ادامه جلسه خواستار اصلاح فرایند سئوال از وزا با اصلاح آئین نامه داخلی مجلس شد.


معاون پارلمانی وزارت اطلاعات نیز با اشاره به هزینه بر بودن تحقیق و تفحص ها در مجلس، گفت: مرکز پژوهش های مجلس می تواند بررسی کند چه میزان از تحقیق و تفحص ها در ادوار مختلف مجلس نتیجه بخش بوده است، بسیاری از این تحقیق و تفحص ها با وجود صرف هزینه های کلان به نتیجه نرسیده اند در صورتی که با ارائه برخی گزارش ها دستگاه های نظارتی می توانند کار خود را در این میان انجام دهند.


وی تاکید کرد: همچنین معاونت های پارلمانی بازوی کار مجلس هستند و می توانند به مدیریت روابط میان دولت و مجلس کمک کنند.


فتحعلی زاده معاونت پارلمانی حوزه علمیه قم نیز در این جلسه ضمن اشاره به اینکه امسال صدمین سال تاسیس حوزه علمیه قم به دست آیت الله حائری یزدی است، گفت: نقش حوزه ها معلوم بوده و یکی از برکات وجود حوزه های علمیه پیروزی انقلاب اسلامی است.  معاونت پارلمانی حوزه علمیه در سال ۱۳۸۰ ایجاد شد که در این مدت این معاونت موجب شده تا روابط میان مجلس و حوزه علمیه قم تقویت شود.


بعد از طرح موضوعات توسط معاونان پارلمانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنان مشروحی با بیان نقطه نظرات خود در خصوص مسائل مطرح شده توسط معاونان پارلمانی، اهداف و چشم اندازهای مجلس در تعامل با دولت را تبیین کرد.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40