نیویورک- ایرنا- رسانه های آمریکایی به نقل از یک مقام دفاعی این کشور اعلام کردند که روسیه تاکنون حدود ۲۰۰ موشک به اوکراین پرتاب کرده است.


رسانه های آمریکایی که نام این مقام دفاعی را بیان نکرده اند، به نقل از وی روز جمعه به وقت محلی نوشتند حدود ۲۰۰ موشک پرتاب شده از سوی روسیه مناطق مسکونی  در اوکراین را تحت تاثیر قرار داده است.


این مقام ارشد دفاعی آمریکا  به خبرنگاران گفت که از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین، نیروهای روسیه حداقل ۲۰۰ موشک به اوکراین پرتاب کرده است.


این مقام آمریکایی افزود: موشک ها عمدتا از زمین و هوا به سمت اوکراین پرتاب شده اند.


به گفته این مقام، این موشک ها  ترکیبی از موشک های بالستیک و کروز هستند.


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه/۲ اسفندماه با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.


پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه/۵ اسفند ماه در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.


جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به اقدام پوتین با انتشار بیانیه ای گفت: جهان روسیه را مسئول خواهد دانست. پوتین یک جنگ از پیش برنامه ریزی شده را انتخاب کرده است که تلفات فاجعه بار  و رنج انسانی را به همراه خواهد داشت.


رئیس جمهوری آمریکا همچنین پس از رایزنی با اعضای گروه هفت در سخنانی با بیان اینکه ارتش روسیه یک حمله بی رحمانه را علیه مردم اوکراین آغاز کرده است، این حمله را بدون دلیل، غیر ضروری و از پیش برنامه ریزی شده و ولادیمیر پوتین را متجاوز خواند و اعلام کرد تحریم‌های جدیدی علیه مسکو اعمال می‌کنیم.