تهران – ایرنا – وزیر امور خارجه گفت: همکاران من در وین با بازی‌های دوگانه طرف غربی بر سر «متن» و «زمان» روبه رو هستند تاکید می‌کنم که ما آمادگی رسیدن به یک توافق خوب را در کوتاهترین زمان ممکن داریم به شرطی که طرف دیگر آماده اتخاذ تصمیمات سیاسی مورد نیاز باشد.


به گزارش روز شنبه ایرنا از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، حسین امیر عبداللهیان در کنفرانس امنیتی مونیخ افزود: بسیار خرسندم که امروز این فرصت در اختیار من قرار گرفت با شما در خصوص سیاست خارجی دولت جدید جمهوری اسلامی ایران صحبت کنم.


امیر عبداللهیان اظهار داشت: مردم بزرگ ایران، هفته گذشته چهل و سومین سالگرد انقلاب شکوهمند خود را جشن گرفتند، انقلابی که با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، الگوی نوینی از دمکراسی دینی را به جهان عرضه کرد که تاکنون در آن ۴۳ انتخابات عمومی با مشارکت بالای مردمی برگزار شده است. آخرین انتخابات ما در ایران به استقرار دولتی «مردمی و تحول گرا» انجامید.


ترجمان آرمان بلند انقلاب اسلامی ایران و واقع گرایی برخواسته از منافع ملی ماست


وی خاطر نشان کرد: آن چه که امروز به عنوان سیاست خارجی متوازن، دیپلماسی پویا و تعامل هوشمند در دولت عملگرا و نتیجه محور سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور مطرح می شود، ترجمان آرمان بلند انقلاب اسلامی ایران و واقع گرایی برخواسته از منافع ملی ماست.


وزیر امور خارجه تاکید کرد: بازگرداندن توازن به روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران چه از بعد روابط با حوزه های جغرافیایی مختلف و چه در پیگیری ابعاد مختلف و چه در روابط خارجی مانند سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در کانون این تحول در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.


امیر عبداللهیان تصریح کرد: این سیاست خارجی بر ستون هایی همچون «همسایه پایگی»، «آسیاگرایی»، «تعامل هوشمند و گسترش روابط با همه کشورهای جهان به ویژه جهان اسلام بر اساس منافع مشترک، احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر» و «ترویج و حمایت از چندجانبه گرایی و مقابله با یکجانبه گرایی» بنا شده است.


ایران از تمامی منافع تعهد شده اقتصادی محروم شد


وی ادامه داد: امروز در حالی با هم صحبت می کنیم که نزدیک به ۵ سال از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و اعمال تروریسم اقتصادی بر علیه ملت ما و البته بی عملی سه کشور اروپایی می گذرد. این درحالی بود که جمهوری اسلامی ایران یک سال تمام به صورت یکجانبه برجام را اجرا کرد در برجام باقی ماند و فرصتی طولانی را در اختیار سایر طرف ها گذاشت تا به تعهدات خود عمل کنند. نتیجه اما هیچ بود. ایران از تمامی منافع تعهد شده اقتصادی محروم شد.


وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران در دور جدید مذاکرات، با جدیت، حسن نیت و با ارائه ابتکارات متعدد جهت حصول توافق خوب مشارکت کرده است آن چه در نظر داریم منطقی و عادلانه است لغو همه تحریم ها، راستی آزمایی و ارائه تضمین های ضروری در پایبندی به تعهدات است.


آمادگی رسیدن به یک توافق خوب را در کوتاهترین زمان ممکن داریم


 امیر عبداللهیان افزود: اکنون که با شما سخن می گویم، همکاران من در وین با بازی های دوگانه طرف غربی بر سر «متن» و «زمان» روبه رو هستند. می خواهم تاکید کنم که ما آمادگی رسیدن به یک توافق خوب را در کوتاهترین زمان ممکن داریم به شرطی که طرف دیگر آماده اتخاذ تصمیمات سیاسی مورد نیاز باشد.


وی اظهار داشت: امنیت خلیج فارس و غرب آسیا پیوندی مستقیم و محکم با امنیت مناطق جغرافیایی همجوار از جمله اروپا دارد. جمهوری اسلامی ایران از هر ایده و طرحی که – بدون مداخله خارجی – به ثبات و صلح در منطقه کمک کند استقبال می کند. دولت ما در همین راستا گفت وگوهای سازنده ای را با همسایگان جنوبی خود آغاز کرده و پیشرفت های خوبی در این زمینه حاصل شده است. روابط ما با این همسایگان در مسیر درست توسعه و پیشرفت قرار دارد.


 امیر عبداللهیان خاطر نشان کرد: ما معتقدیم زرادخانه های تسلیحاتی درمنطقه، هرگز امنیت به همراه نمی آورد. حضور و مداخله قدرت های بیگانه در منطقه  تنها اوضاع امنیتی را پیچیده و بدتر می کند و مشکلات را افزایش می دهد ما اعتقاد داریم امنیت همه کشورهای این منطقه، با مشارکت و همکاری جمعی تامین و تضمین شود.


ایران از برقرای صلح و ثبات در یمن و سطح منطقه قویا حمایت می کند


وی ادامه داد: متاسفانه ما شاهد جنگ طولانی و وضعیت تراژیک انسانی در یمن هستیم. حل و فصل بحران یمن در گرو توجه به ریشه های این منازعه، ایفای نقش محوری سازمان ملل متحد، احترام به اراده مردم یمن در تعیین سرنوشت شان و رفع محاصره اقتصادی، انسانی، آتش بس و شروع گفت وگوهای یمنی – یمنی است. جمهوری اسلامی ایران از برقرای صلح و ثبات در یمن و سطح منطقه قویا حمایت می کند و از هیچ کوششی در این راستا فروگذار نخواهد کرد.


وزیر امور خارجه تاکید کرد: افغانستان امروز در یک بحران فراگیر انسانی قرار دارد. وضعیت امروز افغانستان محصول اشغال نظامی و استفاده از قدرت نظامی علیه این کشور است. سیاست‌های ایالات متحده در قبال افغانستان طی ۲۰ سال گذشته بیانگر درک نادرست ایالات متحده آمریکا از واقعیات افغانستان است.


نگران استمرار خشونت و تروریسم در افغانستان و توسعه فعالیت‌های داعش در این کشور هستیم


امیر عبداللهیان تصریح کرد: ما همواره در کنار مردم افغانستان ایستاده ایم. دولت و نهادهای غیردولتی ایران به ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و ارسال سوخت ادامه می دهند. ما قویا نگران استمرار خشونت و تروریسم در افغانستان و توسعه فعالیت‌های داعش در این کشور هستیم.


وی گفت: موج فعلی آوارگان افغان به کشورمان و دیگر همسایگان بسیار نگران کننده است. مشارکت فعال نهادها و جامعه بین‌المللی برای ارسال کمک‌های انسانی ضروری است.


وزیر امور خارجه افزود: به باور ما تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با حضور همه گروه‌های سیاسی و قومی آن کشور برای رسیدن به صلح و ثبات کاملا ضروری است.


مردم فلسطین خود باید در مورد سرنوشت شان و آینده تصمیم بگیرند


امیرعبداللهیان اظهار داشت: حمایت از فلسطین و صلح در منطقه خاورمیانه مورد توجه جدی ما است. جمهوری اسلامی ایران برای حل مشکل یک راه حل جامع سیاسی و دمکراتیک ارائه داده که در سازمان ملل به ثبت رسیده است. ما معتقدیم که برگزاری یک همه پرسی در میان ساکنان اصیل فلسطین شامل مسیحی – یهودی و مسلمان از طریق حمایت همه دولت ها از نتیجه این همه پرسی بهترین راه حل است. مردم فلسطین خود باید در مورد سرنوشت شان و آینده تصمیم بگیرند.


ایران مسکو و کیف را به حل و فصل اختلافات از طریق گفت وگو و روش مسالمت آمیز دعوت می کند


وی خاطر نشان کرد: ما از افزایش تنش بین اوکراین و روسیه نگرانیم جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که با هر دو طرف روابط حسنه ای دارد، دو طرف را به حل و فصل اختلافات از طریق گفت وگو و روش مسالمت آمیز دعوت می کند.


وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما بر ضرورت حل و فصل مسالمت آمیز مسائل منطقه ای از جمله در شبه جزیره کره و اختلافات در دریای چین جنوبی – بدون دخالت قدرت های فرامنطقه ای – تاکید داریم. باور داریم که استفاده ابزاری از مفاهیم دمکراسی و حقوق بشر در بلند مدت به زیان این ارزش های بنیادین خواهد بود.


امیرعبداللهیان تصریح کرد: در پایان مایلم بار دیگر تاکید کنم که دولت جدید جمهوری اسلامی ایران، دولتی عمل گرا و نتیجه محور است و بر همین اساس آمادگی دارد تا با همه کشورها بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک روابط سازنده و پایدار برقرار کند.


وی افزود: بار دیگر از برگزارکنندگان این کنفرانس مهم تشکر و برای همه شما که در آن مشارکت کرده اید موفقیت آرزومندم.