تهران – ایرنا – سرپرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور گفت: نظر به اهمیت و ضرورت مهارت آموزی و توانمندسازی جوانان، برای ورود به بازار کار سند ملی مهارت آموزی و اشتغال کارکنان وظیفه نیروهای مسلح از سوی وزارت کشور به استانداران ابلاغ شد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، محسن کوشش تبار اظهار داشت: کلیه دستگاه ها و نهادهای ذی ربط، مکلف هستند برای آموزش و اشتغال جوانان همکاری لازم را به عمل آورده به گونه ای که حداقل ۲۰ درصد از افراد موفق به ایجاد کسب و کار و یا اشتغال در حوزه تخصصی آموزش دیده باشند.


وی خاطر نشان کرد: سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منابع لازم را در بودجه سالانه پیش بینی کند.


سرپرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور با اشاره به اسناد بالادستی و منویات مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست های کلی بخش های اشتغال و اقتصاد مقاومتی اعلام داشت: در همین راستا تفاهمنامه همکاری فی مابین وزارت کشور و ستاد کل نیروهای مسلح، با هدف همکاری و ایفای نقش موثر وزارت کشور از طریق استانداری ها و فرمانداری ها در فرآیند و برنامه های طرح جامع مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در کل استان ها منعقد شده است.


کوشش تبار تاکید کرد: در یک اقدام ابتکاری، گروه کاری تخصصی مهارت آموزی و اشتغال کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با محوریت معاونان هماهنگی امور اقتصادی استانداری ها تشکیل و ساختار و شرح وظایف آن نیز به استان ها ابلاغ شده است.


سرپرست معاون اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور ابراز امیدواری کرد: با همکاری بین بخشی و در سطوح ملی – استانی با محوریت قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه هدفگذاری مناسب برای اشتغال جوانان منقضی خدمت ترسیم شود و در راستای تحقق اشتغال پایدار آنان اقدامات قابل توجهی صورت پذیرد.


کوشش تبار به ضرورت آموزش و یادگیری تخصص و مهارت با توجه به نیازهای بازار کار بخصوص در بین جوانان پرداخت و تصریح کرد: یکی از مهمترین ویژگی های انسان توانمند، داشتن دانش و مهارت است، نیروی انسانی توانمند با ویژگی ها، تخصص و توان خود می تواند کسب و کار خود را راه اندازی کرده و آن را در توسعه و پیشرفت خود و جامعه مدیریت کند.


وی اضافه کرد: آموزش نقش مهمی در تشکیل سرمایه انسانی از طریق تربیت نیروهای ماهر مورد نیاز بازار کار در کشورهای مختلف جهان ایفا می کند. این آموزش ها نه فقط با هدف تربیت نیروی کار مورد نیاز بخش های مختلف اقتصادی و صنعتی هستند، بلکه از طریق بسترسازی خوداشتغالی به حل مشکل بیکاری نیز کمک می کنند.


سرپرست معاون اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور گفت: برای کمک به حل مساله بیکاری جوانان و ارتقا بهره وری دوره خدمت وظیفه عمومی، طرح مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح می تواند بخشی از دغدغه ها را پوشش داده و زمینه دانش افزایی جامعه هدف را فراهم کند.


کوشش تبار با اشاره به نقش وزارت کشور در این عرصه مهم تصریح کرد: وزارت کشور با توجه به نقش و جایگاه حاکمیتی خود با محوریت استانداران سراسر کشور به دنبال تقویت طرح مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح است.


وی گفت: طرح جامع مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح به دنبال افزایش جذابیت خدمت وظیفه عمومی برای جامعه، ایجاد نشاط برای سربازان و ارتقای مهارت برای ورود به بازار کار و اشتغال است.


سرپرست معاون اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور افزود: همه اقدامات و برنامه ریزی صورت گرفته با هدف رسیدن به اشتغال پایدار جوانان انجام می شود و برای همین منظور مبلغ دو هزار میلیارد تومان تسهیلات جهت حمایت از طرح های کسب و کار سربازان منقضی خدمت در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ دیده شده است که امیدواریم با تسهیل روند پرداخت منابع از سوی بانک های عامل، زمینه شروع کسب و کار برای جوانان پس از اتمام خدمت سربازی فراهم شود.


کوشش تبار با بیان رویکرد سازنده دولت مردمی سیزدهم در موضوع اشتغال جوانان و تخصیص منابع مالی لازم ابراز امیدواری کرد با هماهنگی های صورت گرفته و پیش بینی تسهیلات قرض الحسنه در قانون بودجه سال ۱۴۰۱، اجرای طرح مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح نتایج موثری به همراه داشته باشد.