تهران – ایرنا – سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به گام مهم مجلس برای جلوگیری از فرار مالیاتی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: تمام مودیان که بر اساس قانون از پرداخت مالیات معاف هستند باید اظهارنامه مالیاتی را تنظیم کنند.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «سید نظام الدین موسوی» سه‌شنبه شب درباره اهم مصوبات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در نوبت بعدازظهر امروز مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفت: با تصویب نمایندگان مقرر شد تمام عناوین معافیت مالیاتی در بودجه به نرخ مالیاتی صفر تغییر پیدا کند. به این دلیل که شفافیت عملکردی برای بنگاه‌های اقتصادی ایجاد شده و در مسیر کاهش فرار مالیاتی گام محکمی برداشته شود.


سخنگوی هیات رئیسه مجلس افزود: بر این اساس تمام مودیان مالیاتی که بر اساس قانون از پرداخت مالیات معاف هستند باید اظهارنامه مالیاتی را تنظیم کنند.


موسوی ادامه داد: در نشست امروز بند الحاقی مرتبط با اعطای تسهیلات ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی از سوی بانک‌ها به طرح‌های تملک دارایی و سرمایه‌ای و عمرانی با توجه به نامه رهبری در خصوص عدم فشار به سیستم بانکی کشور و تحمیل تکلیف مالایطاق به بانک‌ها برای اعطای تسهیلات جهت بررسی‌های بیشتر به کمیسیون ارجاع شد.


نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: این ارجاع سبب می شود تا مشخص شود آیا بانک‌ها توان پرداخت این میزان تسهیلات را دارند یا خیر؟ همچنین سازمان برنامه و بودجه مکلف شد برای طرح‌های عمرانی درگاه الکترونیکی سرمایه گذاری راه‌اندازی کند و ظرف یک ماه اقدامات اجرایی آن را در دستور کار قرار داده و برای آن اقدام انجام دهد.


موسوی خاطرنشان کرد: برای تعیین تکلیف پیمانکار طلبکار از دولت، پیشنهاد دولت در لایحه بودجه برای واگذاری طرح‌های نیمه تمام به پیمانکاران به تصویب رسید و تأکید شد بر اساس قانون پیمانکاران متعهد شوند، طرح‌های نیمه تمام بر اساس زمان‌بندی به اتمام برساند.