تهران – ایرنا – معاون اول رییس جمهور با تاکید بر این که کنترل نسبی سویه جدید کرونا مانع تکمیل چرخه واکسیناسیون نشود، گفت: مراقبت‎های لازم و استفاده از واکسن‌های موجود در کشور تأثیر به سزایی در کاهش آمار بستری‌ها به ویژه در بخش مراقبت‌های ویژه دارد.


به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، محمد مخبر در جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی کرونا که عصر امروز چهارشنبه که با حضور رییس دفتر رییس جمهور، وزیران بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش و مسوولان دستگاه های مربوطه برگزار شد، بر ضرورت بکارگیری اقدامات ضروری برای جلوگیری از شیوع سویه های جدید کرونا در کشور تأکید کرد و افزود: مراقبت های لازم و استفاده از واکسن های موجود در کشور تأثیر به سزایی در کاهش آمار بستری ها به ویژه در بخش مراقبت های ویژه و همچنین مرگ و میرهای ناشی از کرونا دارد و مردم لازم است هر چه سریع‌تر روند واکسیناسیون خود را تکمیل کنند.


معاون اول رییس جمهور همچنین از دستگاه های ذیربط و وزارت بهداشت خواست تا تمهیدات لازم برای کمک به افزایش تولید واکسن داخلی کرونا در سال آینده اندیشیده شود.


در این جلسه همچنین وزیر بهداشت گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا و سویه جدید اومیکرون و آخرین رنگ بندی کرونایی در کشور ارائه کرد و افزود: میزان بیماران سرپایی و بستری و همچنین آمار مرگ و میر ناشی از این ویروس در کشور و در هفته گذشته سیر نزولی داشته است اما ساده انگاری در زمینه رعایت دستورالعمل های بهداشتی و همچنین عدم تکمیل واکسیناسیون می تواند شرایط کشور را دچار مشکل کند.


در این جلسه وزارت بهداشت گزارشی از روند شیوع سویه جدید اومیکرون و واکسیناسیون در ایران و جهان و همچنین تأثیر میزان بستری و مرگ و میر قطعی بر حسب وضعیت واکسیناسیون ارائه کرد که طبق گزارش وزارت بهداشت در خصوص واکسیناسیون افراد بالای ۱۲ سال در کشور، ۹۲ درصد دوز اول، ۸۰ درصد دو دوز و ۳۵ درصد نیز سه دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند.


 در ادامه نیز گزارشی از مشکلات بخش بیمه در پشتیبانی بیماری کرونا ارائه و تأکید شد با تخصیص اعتبارات لازم حمایت های مورد نیاز از این بخش انجام شود.


گزارشی نیز از وضعیت واکسیناسیون در کشور در میان جوامع هدف گوناگون در قالب طرح مدیریت هوشمند بیماری ارائه و بر اساس آن اعلام شد در راستای شناسایی افراد واکسینه شده تا به حال بالغ بر ۳۴۳ میلیون استعلام از سامانه مربوطه صورت گرفته است.