تهران- ایرنا- نایب رییس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران گفت: روسیه با توجه به شرایط جنگ با اوکراین و تحریم‌های غرب، مسیر صادراتی را برای ایران تسهیل خواهد کرد.


«سید مصطفی موسوی» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه شرایط فعلی روسیه ظرفیت مناسبی از بازار این کشور را در اختیار ایران قرار خواهد داد، اظهار داشت: با بسته شدن مسیر اروپا و تحریم‌های غرب علیه روسیه، بازار این کشور نیازمند جایگزینی برای تامین مواد موردنیاز خود است.


وی با بیان اینکه روسیه برای تامین کالاهای موردنیاز بازار خود نیازمند واردات از بلوک شرق است، خاطرنشان کرد: چین یکی از کشورهایی است که می‌تواند در این زمینه جایگزین اروپا شود، اما ایران به دلیل همسایگی با روسیه مزیت‌های بیشتری برای افزایش تجارت با این کشور دارد.


موسوی با اشاره به مسیرهای دریایی و زمینی ایران با روسیه، تصریح کرد: شرایط فعلی نشان می‌دهد که ایران می‌تواند سهم مناسبی از بازار روسیه را به خود اختصاص دهد و کالاهای بسیاری را به این کشور صادر کند و این ظرفیت در ایران برای توسعه تجارت وجود دارد.


وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین چالش ایران در توسعه تجارت با روسیه مشکلات ارزی است، تاکید کرد: محدودیت‌های به وجود آمده با قطع ارتباط بانکی و بسته شدن مسیر سوئیفت، مشکلات بسیاری را برای این کشور به همراه خواهد داشت.


نایب رییس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران، گفت: در طولانی مدت محدودیت‌های ارزی این کشور موجب مشکلات بسیاری می‌شود و تبادلات بانکی نیز باید به صورت سنتی انجام شود، به همین دلیل نیازمند برنامه ریزی مناسب در زمینه توسعه تجارت با این کشور هستیم.


وی با تاکید بر اینکه نباید از این فرصت به صورت احساسی استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: مشکلات به وجود آمده برای روسیه موجب می‌شود که این کشور شرایط تجاری را تسهیل کند و به همین دلیل نیاز داریم تا وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشکیل کارگروهی در این زمینه به تجار بخش خصوصی کمک کند.