وین – ایرنا – نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات رفع تحریم‌ها اظهار داشت که گفت‌وگوها به مراحل حساس رسیده و مسائل کلیدی برای دست یابی به توافق باید حل شود.


به گزارش ایرنا، انریکه مورا هماهنگ کننده مذاکرات وین روز سه‌شنبه در توئیتی نوشت که گفت‌وگوها «مذاکرات در لحظه حساسی است و ما پس از ده ماه مذاکره به پایان نزدیک می شویم.»


وی با بیان اینکه نتیجه نهایی هنوز نامشخص است افزود: همه هیئت ها به طور کامل درگیر هستند و کار ها به صورت فشرده در کوبورگ جریان دارد.


دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از ششم دی‌ماه آغاز شده و یکی از طولانی ترین ادوار گفت‌وگوهاست. قریب به اتفاق هیات‌ها اذعان دارند که مذاکرات به مرحله نهایی رسیده و توافق نهایی در دسترس است. گفت‌وگوها اینک در شرایطی قرار دارد که موفقیت یا شکست آن صرفا به تصمیمات سیاسی طرف‌های غربی بستگی دارد. اگر طرف‌های غربی تصمیمات لازمی را که به آن آگاه هستند، اتخاذ نمایند، می‌توان چند موضوع باقی‌مانده را حل کرده و ظرف چند روز به توافق نهایی دست یافت.


هیأت ایرانی بر اساس اصول و دستورالعمل‌ها پیشنهادات و خواسته‌های روشن خود در موضوعات باقی‌مانده را روی میز قرار داده است و اکنون توپ کاملا در زمین طرف‌های غربی است.


علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران هفته پیش با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: بعد از هفته‌ها مذاکرات فشرده، بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم اما تا وقتی درباره همه‌چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.


وی با بیان اینکه «‌واقع‌بینی، خودداری از زیاده‌خواهی و توجه به تجربه ۴ سال گذشته لازمه تحقق این هدف است» افزود: زمان تصمیم‌گیری طرف‌های مذاکراتی ما فرا رسیده است.